ΑΕΚ – Προμηθέας 73-70: «Καθάρισε» στο τέλος η Ένωση

Ο Προμηθέας έβαλε δύσκολα στην ΑΕΚ η οποία άντεξε και πήρε τη νίκη στο τέλος με 73-70, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα από τον Κολοσσό.

Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ που επικράτησε δύσκολα με 73-70 του Προμηθέα στα Άνω Λιόσια για την 8η αγωνιστική της Basket League και άφησε πίσω της την ήττα από τον Κολοσσό. Στο 6-2 ανέβηκε η Ένωση, στο 2-4 έπεσαν οι Πατρινοί που έχουν δύο ματς λιγότερα.

Μάντσεν και Μίτσελ ήταν οι πρώτοι σκόρερ της ΑΕΚ καθώς είχαν από 14 πόντους ο καθένας ενώ 13 είχε ο Φρέιζιερ. Για τον Προμηθέα που είχε για πρώτη φορά στον πάγκο του τον Γιάννη Χριστόπουλο, ο Κούλμποκα με 22 πόντους ήταν μία ομάδα μόνος του, αλλά δεν έφτανε.

Με τον Μάντσεν να παίρνει μπρος στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ προηγήθηκε για πρώτη φορά με +7 (27-20, 15′), αλλά ο Προμηθέας ισοφάρισε σε 27-27 με ένα 7-0 σερί. Η Ένωση πήγε με ένα μικρό προβάδισμα (34-31) στα αποδυτήρια και οι Πατρινοί προσπέρασαν στην τρίτη περίοδο (55-56), για να γίνει ροντέο το ματς στο τέλος. Με μεγάλα σουτ από Φρέιζιερ και ΜακΓκριφ η ΑΕΚ προηγήθηκε με +7 (73-66, 38′) και κράτησε το προβάδισμα για να πάρει τη νίκη με 73-70.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 34-31, 55-56, 73-70

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρέιζιερ 13 (2/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Φλιώνης 7 (1), ΜακΓκρίφ 9 (1), Γουίλιαμς 4, Μίτσελ 14 (6/11 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κόνιαρης, Πετρόπουλος 2, Φιλιππάκος 2, Μάντσεν 14 (5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαδάκης 2, Στρέλνιεκς 6 (2)

Προμηθεας (Χριστόπουλος): Κάουαν 7 (2/8 σουτ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Γιανγκ, Κακλαμανάκης 3, Σίμπσον 5, Κουλμπόκα 22 (4/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Ντάνγκουμπιτς 5 (1), Κοντίτ 10 (4/9 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Τσαϊρέλης 9, Μουράτος 7 (1), Γκίκας 2 (1/9 σουτ, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα)