Προμηθέας Πάτρας – Καρδίτσα 76-66: Πέμπτη σερί νίκη για τους Πελοποννήσιους

Ο Προμηθέας Πάτρας δυσκολεύθηκε για ένα ημίχρονο απέναντι στην Καρδίτσα ωστόσο κατάφερε να πάρει τη νίκη με σκορ 76-66 και να φτάσει τα πέντε σερί θετικά αποτελέσματα.

Παρουσιάζοντας τελείως διαφορετικό πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο, ο Προμηθέας επικράτησε στην Πάτρα με 76-66 της Καρδίτσας για τη 15η αγωνιστική και πανηγύρισε την πέμπτη διαδοχική του νίκη στην Basket League. Η ομάδα της Πάτρας παραμένει σε τροχιά τετράδας φτάνοντας στο 9-6, τη στιγμή που οι Θεσσαλοί υποχώρησαν στο 2-13 και βρίσκονται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Προμηθέας σκόραρε μόλις 27 πόντους στο πρώτο μέρος (οι 7 στη δεύτερη περίοδο) όμως με τους 31 της τρίτης περιόδου κατάφεραν να ανατρέψουν την εικόνα του αγώνα. Η Καρδίτσα στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου έχτισαν και διψήφια διαφορά, που ωστόσο δεν κατάφεραν να τη διατηρήσουν.

Καθοριστικός για τους γηπεδούχους ο Κουλμπόκα που τελείωσε με 18 πόντους ενώ λύσεις έδωσαν οι Σίμπσον (14π.), Χογκ (13π.), Κάουαν (11π.) και Κόντιτ (6π., 10ριμπ.). Για την Καρδίτσα που πλήρωσε τα 20 λάθη που έκανε, πρώτος σκόρερ ήταν ο Γκάλινατ με 17 πόντους, ο Αγραβάνης είχε 12 πόντους και 11 ριμπάουντ ενώ ο Εβανς 9 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Με έξι πόντους από τον Γιάννη Αγραβάνη, η Καρδίτσα άρχισε καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 11-6 στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Ο Προμηθέας ωστόσο με επιμέρους σκορ 13-2 προσπέρασε με 19-13 και έκλεισε το πρώτο μέρος έχοντας προβάδισμα 20-14. Δύο τρίποντα από τους Αθηναίου και Γκάμπροβσεκ έφεραν και πάλι το παιχνίδι στα ίδια (20-20) ενώ ακολούθησε ένα σερί 9-0 με τους φιλοξενούμενους να έχουν συνολικά 15-1 σε πέντε αγωνιστικά λεπτά και να προηγούνται με 29-21. Ο Χογκ με τρία διαδοχικά καλάθια μείωσε σε 27-31 για τους γηπεδούχους που όμως έμειναν για τα επόμενα τρία λεπτά χωρίς σκορ, με τους Θεσσαλούς να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με +8 (27-35).

Ο Γκάλινατ έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (27-37) όμως ένα γρήγορο 8-0 με έξι πόντους του Κουλμπόκα έφεραν τον Προμηθέα σε απόσταση ενός σουτ. Γκάλινατ και Αγραβάνης συντήρησαν το προβάδισμα των φιλοξενούμενων (41-47 στο 26′) με τον Προμηθέα όμως να τρέχει ένα 15-2 ως το τέλος της περιόδου προσπερνώντας με 58-51 στο φινάλε του 3ου δεκαλέπτου. Κάουαν και Κόντιτ έστειλαν για πρώτη φορά τον Προμηθέα στο +10 (66-56) με την Καρδίτσα ωστόσο να προσπαθεί να μειώσει τη διαφορά.

Γκάλινατ και Αγραβάνης μείωσαν σε 70-65 δύο λεπτά πριν από το τέλος. Ο Κάουαν έδωσε διαφορά ασφαλείας για τους γηπεδούχους (72-65) ενώ στα 46» ο Εβανς αστόχησε σε δύο βολές για την Καρδίτσα. Στα 37» ο Γκάλινατ είχε 1/2 βολές για το 72-66 με τους γηπεδούχους να κάνουν το 74-66 στα 22» με 2/2 βολές του Κάουαν, ενώ στα 12» ο Τόμασον έκανε το τελικό 76-66 μετά το λάθος της Καρδίτσας.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 27-35, 58-51, 76-66