Περιστέρι – Λαύριο 77-66: Ένα ακόμα βήμα για την 4άδα

Το Περιστέρι επικράτησε εντός έδρας του Λαυρίου με 77-66 και έκανε σημαντικό βήμα για την πρώτη 4άδα της Basket League.

Μια ακόμα νίκη στη φετινή Basket League πέτυχε το Περιστέρι, με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να επικρατεί εντός έδρας του Λαυρίου με 77-66.

Μεγάλο ματς για τους γηπεδούχους έκανε ο Μίρο Μπίλαν, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 18 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ από 12 πέτυχαν οι Σιλβέν Φρανσίσκο και Μάρκους Ντένμον. Από τους ηττημένους, double double έκανε ο Φλαγκ με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ, αλλά η εμφάνισή του δεν ήταν αρκετή για να σώσει το Λαύριο από την ήττα.

Το Περιστέρι ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 12-4 και 19-11, αλλά στο τελευταίο κομμάτι του πρώτου δεκαλέπτου το Λαύριο αντέδρασε και από το -8 κατάφερε να βρεθεί στο +2 και να κλείσει την περίοδο μπροστά με 21-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ (27-25, 33-34), με το Περιστέρι να κλείνει το ημίχρονο στο +3 (39-36). Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πάτησε… γκάζι και άρχισε να χτίζει διαφορά, φτάνοντας στο +10 στα μέσα της περιόδου (52-42), ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο στο +9 (59-50). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, με το Περιστέρι να προηγείται με 71-59 και λίγο αργότερα να παίρνει τη νίκη με 77-66.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-21, 39-36, 59-50, 77-66

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Μπίλαν 18 (6/10 δίποντα, 6/6 βολές, 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φρανσίσκο 12 (3/9 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντένμον 12 (3/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Κασελάκης 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Κόλμαν, Μωραΐτης 11 (3/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ραντάνοβ, Πουλιανίτης 3 (1), Χουγκάζ 5 (1), Χάμερ 7 (7 ριμπάουντ)

ΛΑΥΡΙΟ (Λιμνιάτης): Γκρέι 6 (1), Φλαγκ 15 (5/14 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κόουλ 10 (2), Λάνγκεβιν 7, Νικολαΐδης 2 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πιλάβιος, Ζάρας 8 (1), Γερομιχαλός 7