Κολοσσός Ρόδου – Απόλλων Πάτρας 88-68: «Καθάρισε» στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Κολοσσός Ρόδου ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε σε εύκολη νίκη με 88-68 κόντρα στον Απόλλωνα Πάτρας.

Ο Κολοσσός υπερασπίστηκε με άνεση την έδρα του, επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και με ρεκόρ 9-9 διατήρησε τη θέση του στην οκτάδα της Basket League. Οι «θαλασσί» επικράτησαν με 88-68 του ουραγού Απόλλωνα Πατρών, για την 19η αγωνιστική, υποχρεώνοντας τους Αχαιούς στην 15η ήττα τους σε 19 αγώνες.

Η άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου έκανε τη διαφορά για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, η οποία μετά το ισόπαλο 40-40 στο 20′, περιόρισε τους φιλοξενούμενους στους 28 πόντους και έφτασε απρόσκοπτα στη νίκη.

Πρωταγωνιστής των νικητών ο Λίνος Χρυσικόπουλος, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 μπλοκ, ενώ πολύτιμη ήταν η προσφορά του Χάρη Γιαννόπουλου στα ριμπάουντ (14). Από την ομάδα του Νίκου Βετούλα, ο Σαράντης Μαστρογιαννόπουλος με 16 πόντους ήταν απελπιστικά μόνος για την υπέρβαση.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 40-40, 66-57, 88-68

Κολοσσός Ρόδου (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Σμιθ 9 (1), Χρυσικόπουλος 24 (3), Ντίξον 16 (1), Χατζηδάκης 17, Γιαννόπουλος 7 (1), Σταρκς, Μορέιρα 1, Γιανγκ 4, Κόφι 7, Ιορδάνου, Χατζηνικόλας 3 (1).

Απόλλων Πάτρας (Νίκος Βετούλας): Γκρίφιν 2, Βερτζ 8, Ντέιβις 3, Μπόγρης 8, Μακ 12 (2), Βησσαρίου, Σιλά 13, Φιλιππάκος 4, Καράμπελας 2, Καλχούν, Κογιόνης, Μαστρογιαννόπουλος 16 (4).