Κύμη – Ολυμπιακός 67-88

Οι «ερυθρόλευκοι» με άμυνα που «δάγκωνε» στο δεύτερο ημίχρονο, πέρασαν άνετα το εμπόδιο της Κύμης με 88-67, έχοντας ως παίκτη «κλειδί» τον Παπαπέτρου και κορυφαίο τον Γιάνις Στρέλνιεκς με 16 πόντους και 4/4 τρίποντα.

Ο Ολυμπιακός παίζοντας στο δεύτερο ημίχρονο σωστό μπάσκετ, με αμυντικούς προσανατολισμούς και μπόλικη ενέργεια που του έδωσε ο Ιωάννης Παπαπέτρου, πέρασε από την Χαλκίδα, επικρατώντας άνετα της Κύμης με 88-67 και προκρίθηκε στα ημιτελικά της Stoiximan.gr Basket League. Ο Έλληνας φόργουορντ ήταν η αιτία που προήλθε ένταση στην άμυνα των Πειραιωτών και με την είσοδό του στο παρκέ ουσιαστικά «κλειδώθηκε» η επίθεση των γηπεδούχων και ξεδιπλώθηκαν οι αρετές των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου στην επίθεση.

Ο Ολυμπιακός… σκούπισε την Κύμη και πλέον περιμένει το ζευγάρι ανάμεσα στον Προμηθέα και το Λαύριο για να μάθει τον αντίπαλό του στους «4» της Stoiximan.gr Basket League. Κορυφαίος για τον Ολυμπιακό ο Γιάνις Στρέλνιεκς με 16 πόντους (4/4 τρίποντα και 4 ασίστ), ενώ θετικοί ήταν τόσο οι Μάντζαρης (13 πόντοι και 6 ριμπάουντ) και ΜακΛίν (12 πόντοι 6 ριμπάουντ).

«ΕΚΛΕΨΕ» ΤΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ Η ΚΥΜΗ

O ΜακΦάντεν συνέχισε από όπου έμεινε στο ΣΕΦ και με τρίποντο πραγματοποίησε το 3-0, ο Ολυμπιακός από τη μεριά του πέτυχε ένα 5-0 με Μπόγρη και Ρόμπερτς για το 3-5. Η Κύμη βρήκε σκορ από τον ΜακΓκι, ο Μπόγρης του απάντησε με δίποντο και ασίστ στον Ουίλτζερ που έκανε από τα 6,75μ το 5-10. Οι «ερυθρόλευκοι» προχώρησαν σε ένα 8-0 έπειτα από το δίποντο του ΜακΦάντεν (7-10) και έφτασαν προηγούνται με 11 πόντους έπειτα από δίποντο του Ρόμπερτς με το σκορ να είναι στο 7-18 στη Χαλκίδα.

Στην πορεία ο Μπάρλος μείωσε σε 11-18, ο Στρέλνιεκς βρήκε ελεύθερο σουτ από την περιφέρεια και το τιμώρησε, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 13-21 από το κάρφωμα του Κάιζερ.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε και πάλι με τον ΜακΦάντεν, αυτήν την φορά να έχει 2/3 βολές και να κάνει το 15-21 και ο Μπάρλος από τα 6,75μ ανάγκασε τον Σφαιρόπουλο σε τάιμ άουτ, έπειτα και το 18-21 στο κλειστό της Χαλκίδας. Παρά το zone press της Κύμης με την επιστροφή στο παρκέ, ο ΜακΛίν κάρφωσε για το 18-23, με τον Τζόουνς από την μεριά των γηπεδούχων να «γράφει» το 21-23. Ο Ολυμπιακός βρήκε συνεργασίες, η ασίστ του Μάντζαρη ευνόησε τον Πρίντεζη για το 21-27, Γλυνιαδάκης και ΜακΛίν σκόραραν για την ομάδα τους από ένα εύκολο δίποντο (23-29), οι «ερυθρόλευκοι» όμως παρέμειναν άτολμοι και ασύνδετοι στην επίθεση.

Με τον Μπράουν αρνητικό πρωταγωνιστή και εννοείται τον ΜακΦάντεν θετικό, οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο έπειτα από τρίποντο του χαρισματικού σκόρερ (28-29). Η επάνοδος του Σπανούλη και οι πάσες πάρε-βάλε στον Στρέλνιεκς ήταν η αιτία για το 28-32 και το 30-35 με δύο σερί τρίποντα, για να τον ακολουθήσει ο Μάντζαρης με ένα ακόμα σουτ από τα 6,75μ για το +8 των Πειραιωτών (30-38, 2’03’’ για το τέλος). Και πάλι η Κύμη αντέδρασε και με βολές του ΜακΦάντεν και δίποντο του Κάιζερ (έπειτα από επιθετικό του ριμπάουντ), ροκάνισε την απόσταση στο 34-38. Ο Σμιθ έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 37-40 και τον Ολυμπιακό να παραμένει νωχελικός στη συνολική του παρουσία στο παρκέ.

ΤΟ ΓΥΡΙΣΕ ΜΕ ΑΜΥΝΑ ΚΑΙ ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ

Γιατί να μην το πιστέψει η Κύμη; Μείωσε λοιπόν σε 39-40 και όσο ο Σπανούλης ήταν άστοχος τόσο οι γηπεδούχοι ήξεραν ότι μπορούν να κάνουν τη ζημιά. Ο Μανωλόπουλος έδωσε το προβάδισμα της ομάδας του με τρίποντο (42-41), ο ΜακΛίν ήταν ο μοναδικός «ερυθρόλευκος» που σκόραρε και με βολές και ντράιβ διαμόρφωσε το 42-44, για να ακολουθήσει ο Πρίντεζης σε αιφνιδιασμό για το 42-46. Ο αρχηγός των Πειραιωτών με τον τέταρτο πόντο του διαμόρφωσε το 44-48 σε ένα ντέρμπι στη Χαλκίδα με τεράστιο ενδιαφέρον. Αμφότερες οι ομάδες βρήκαν σκορ από το «ζωγραφιστό» για το 46-50 την ώρα που για πρώτη φορά πέρασε ο Παπαπέτρου στο ματς και ο Στρέλνιεκς με ένα ακόμα τρίποντο (το τέταρτο του) έκανε τα 46-53. Με την ασίστ του «Πάπι» και ένα ακόμα τρίποντο του Ουίλτζερ οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν με 10 πόντους μπροστά (46-56), ενώ ο Μάντζαρης έστειλε το ματς στο 46-59 εξίσου με ένα σουτ από την περιφέρεια.

Κάπου εκεί οι Πειραιώτες, με την άμυνά τους ως όπλο, «εγκλώβισαν» τους γηπεδούχους και με Ουίλτζερ και Στρέλνιεκς να σκοράρουν με ντράιβ, οδήγησαν το παιχνίδι στο 49-63 με το τέλος της περιόδου.

Ο Παπαπέτρου πόσταρε για το 49-65 στην επιστροφή των ομάδων στο παρκέ και συνέχισε με ένα του ντάιβ για το +18 (49-67) του Ολυμπιακού. Το ματς είχε «κλειδώσει» για την ομάδα του Πειραιά, ο ΜακΛίν με γκολ-φάουλ διαμόρφωσε το 49-70 και ο Μπράουν από τα 7 μέτρα το 50-73. Ο Μπόγρης συνέχισε το επιμέρους της ομάδας του που έφτασε στο 12-1 στα πρώτα τέσσερα λεπτά της περιόδου και ο Στρέλνιεκς απάντησε στο μικρό σερί των ΜακΓκι και ΜακΦάντεν για το 54-77. Ο Παπαπέτρου πέτυχε το 56-79, ο Σμιθ προχώρησε στο 58-79 και ο νεοεισελθόντας Τολιόπουλος το 58-83. Δύο τρίποντα από Μάντζαρη και Σμιθ απέφεραν το 62-86, με το 67-88 να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης και τον Ολυμπιακό να περνάει με 2-0 στα ημιτελικά της Stoiximan.gr Basket League και την Κύμη να κερδίζει το χειροκρότημα για την εντυπωσιακή της χρονιά.

Tα δεκάλεπτα: 13-21, 37-40, 49-63, 67-88