ΠΑΟΚ – Απόλλων Πάτρας 87-63: Ξέσπασε και τον… έσπρωξε στον υποβιβασμό

Ο ΠΑΟΚ ήταν σαρωτικός στην τέταρτη περίοδο και επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο μήνες με το 87-63 επί του Απόλλωνα Πάτρας που μόνο με θαύμα θα γλιτώσει τον υποβιβασμό.

Ο ΠΑΟΚ ήταν σαρωτικός στην 4η περίοδο, νίκησε τον Απόλλωνα με 87-63 και βρίσκεται σε τροχιά για τα πλέι οφ. Για τρία δεκάλεπτα η αναμέτρηση στην Πυλαία ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να διεκδικούν την πρώτη τους νίκη στα πλέι άουτ.

Όλα όμως άλλαξαν στην τελευταία περίοδο εκεί που οι γηπεδούχοι ήταν ισοπεδωτικοί, φτάνοντας στη νίκη με 87-63 και κάνοντας σημαντικό βήμα για την είσοδό τους στα πλέι οφ. Την ίδια στιγμή οι Πατρινοί βλέπουν τις ελπίδες τους για παραμονή στην Basket League να μειώνονται ιδιαίτερα.

Ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 22-0 από το τέλος της τρίτης περιόδου ως και τα μέσα της τέταρτης, αλλάζοντας πλήρως την εικόνα του αγώνα, ενώ είχε συνολικά επιμέρους σκορ 30-7 στην τελευταία περίοδο. Πρωτεργάτες στην ανατροπή ήταν τόσο ο Τσιακμάς που τελείωσε με 13 πόντους όσο και ο Μίχαλακ που είχε 17, ενώ ο ΜακΝις προσέθεσε 11 και 8 ριμπάουντ και ο Φρίντρικσον 10 και 7 ασίστ.

Από την άλλη πλευρά για τον Απόλλωνα που στο τέλος ξέμεινε από δυνάμεις και λύσεις κάτι που φανερώνουν και τα 24 λάθη (έναντι 12 ασίστ) που έκαναν οι παίκτες του, ο Μπλόντιν είχε 24 πόντους και 6 ασίστ (αλλά και 9 λάθη), ο Μπράουν 12 πόντους με 16 ριμπάουντ και ο Όσμπορν 12 πόντους με 11 ριμπάουντ, με τους τρεις παίκτες να μένουν για πάνω από 32′ ο καθένας στο παρκέ.

Παρότι ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, ο Απόλλωνας βρήκε γρήγορα ρυθμό, ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ και με επιμέρους 17-6 προσπέρασε στο πεντάλεπτο με 17-11 με καλάθι του Σαλούστρου. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν μειώνοντας στο καλάθι (19-21), όπως οι Πατρινοί συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του ρυθμού και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 26-23.

Ο Μπλόντιν συντήρησε το προβάδισμα του Απόλλωνα Cara (27-30) όμως ένα σερί 6-0 από τον ΠΑΟΚ τον έφερε και πάλι μπροστά στο σκορ με 33-30 στο 16′. Οι γηπεδούχοι, μάλιστα, με δύο καλάθια τον Άλστον και ΜακΝις πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα με 44-41.

Ο Σχίζας έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με πέντε πόντους (50-45) στις αρχές του δευτέρου μέρους, με τον Απόλλωνα όμως να αντιδρά άμεσα και με σερί 9-0 να ανατρέπει την εικόνα προσπερνώντας με 54-50 στο 26′. Στο φινάλε της τρίτης περιόδου, όμως ο Τσιακμάς με πέντε δικούς του πόντους, έδωσε στην ομάδα του προβάδισμα στο σκορ με 57-56, ενώ το σερί των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει με 74-56.

Σε αυτό το διάστημα και στο σερί 22-0 του Δικέφαλου ο Τσιακμάς σημείωσε 11 πόντους ενώ και ο Μίχαλακ έδωσε λύσεις με μακρινά σουτ. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν και πάλι μετά από έξι αγωνιστικά λεπτά μειώνοντας σε 74-59 στο 36′ ωστόσο οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες δυνάμεις. Έφτασαν στο +23 (82-59) τρία λεπτά πριν από το φινάλε και πήραν τη νίκη με 87-63.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 44-41, 57-56, 87-63.

ΠΑΟΚ (Νεραντζάκης): ΜακΝις 11 (8 ριμπάουντ), Φρίντρτικσον 10 (7 ασίστ), Μαργαρίτης 7 (1), Γουίλιαμς, Αρσενόπουλος 4, Τάουνς 4, Τσιακμάς 13 (1/5 τρίποντα), Σχίζας 9 (2/4 τρίποντα), Τσαϊρέλης 2, Μιχαλάκ 17 (3/6 τρίποντα,4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Άλστον 9 (1), Σωτηρίου 1.

Απόλλωνας Πάτρας (Χριστόπουλος): Κόουλμαν, Βισσαρίου 3 (1), Όσμπορν 12 (2/3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Πέρκινς, Μπράουν 12 (16 ριμπάουντ), Μπλοντίν 24 (2/6 τρίποντα, 6 ασίστ, 9 λάθη), Καφέζας 4, Γκιουζέλης 3, Σαλούστρος 5 (1), Βαλακανάς.