Λαύριο – Μαρούσι 76-90: Διπλό και τελικός πλέι οφ κόντρα στον ΠΑΟΚ

Το Μαρούσι νίκησε με 90-76 το Λαύριο και κόντρα στον ΠΑΟΚ θα διεκδικήσει την είσοδό του στην οκτάδα της Basket League.

Την τρίτη διαδοχική νίκη του στα πλέι άουτ της Basket League πανηγύρισε στην έδρα του Λαυρίου το Μαρούσι, το οποίο συνεχίζει να κάνει όνειρα συμμετοχής στα πλέι οφ καθώς θα μπει στην οκτάδα με νίκη επί του ΠΑΟΚ στην τελευταία αγωνιστική. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα επικράτησε με 90-76 της αντίστοιχης του Κώστα Μέξα, για την 4η αγωνιστική της Β’ φάσης, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 10-16 (8η θέση) και υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στην 17η ήττα τους (ρεκόρ 9-17).

Μεγάλη εμφάνιση από τον Άχμεντ Χιλ με 36 πόντους, ενώ 13 πρόσθεσε ο Ρόμπερτ Γούνταρντ. Από το Λαύριο ξεχώρισε ο Καλίντ Μουρ με νταμπλ νταμπλ σε πόντους (22) και ριμπάουντ (10).

Με τον Χιλ να μπαίνει… ορεξάτος στο παρκέ και το Μαρούσι να εκτελεί από τα 6,75 (5/7 τρίποντα), οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο αιφνιδίασαν το Λαύριο, αλλά στο 7΄ ξέφυγαν με νταμπλ σκορ (11-22), κλείνοντας χωρίς άγχος το δεκάλεπτο στο +13 (14-27).

Με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να ψάχνουν την αμυντική… ταυτότητά τους, οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο δεν κατέβασαν ταχύτητα, αλλά στο 15΄ έγραψαν το 22-34 και πήραν τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +15 (30-45).

Το Λαύριο προσπάθησε να αντιδράσει στην τρίτη περίοδο, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να ρίξει τη διαφορά στο -11 (37-48 στο 24΄), καθώς με τον Κόζι να αφυπνίζεται επιθετικά, το Μαρούσι πάτησε και πάλι γκάζι και χωρίς να απειληθεί έκλεισε το δεκάλεπτο στο +11 (53-64).

Στον… επίλογο του αγώνα και με τον Χιλ να παραμένει «ζεστός», οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν σε πλεονεκτική θέση κι έκοψαν με άνεση το νήμα του τερματισμού στο +14 (76-90).

Τα δεκάλεπτα: 14-27, 30-45, 53-64, 76-90.

Λαύριο (Μέξας): Μουρ 22 (10 ριμπάουντ), Καστανέδα 15 (5 ασίστ), Μουράτος 5 (1), Γκρόμοβς, Θόρντον 13 (3/7 δίποντα), Τσάμης, Ζάρας 6, Χόρχλερ 8 (9 ριμπάουντ), Φλάτεν 7 (1), Ζάρας 6 (2/4 τρίποντα), Δεϊμέζης.

Μαρούσι (Βετούλας): Χιλ 36 (8/11 τρίποντα), Στασινός 3 (1), Τζούστον 4, Γιαννόπουλος 1 (9 ριμπάουντ), Μπρίσκο 9 (4 ασίστ), Φιλιππάκος 2, Νικολαΐδης 9 (2/4 τρίποντα), Ιορδάνου 7 (1), Γούνταρντ 13 (1/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Κόζι 4, Μπόγρης 2, Χάασε.