ΑΕΚ – Ρέτζιο Εμίλια 68-59: Έκανε την ανατροπή κι έμεινε ζωντανή…

Αν και βρέθηκε ακόμη και στο -13 (23-36, 17'), η ΑΕΚ κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο κι επικράτησε της Ρέτζιο Εμίλια με 68-59, μένοντας ζωντανή για την πρόκριση από τον Β' όμιλο του BCL. Με 15 λεπτά καθυστέρηση ξεκίνησε το παιχνίδι λόγω επεισοδίων μεταξύ των οπαδών των δύο ομάδων.

Ζωντανή στην πρόκριση από τον Β’ όμιλο του BCL έμεινε η ΑΕΚ! Η Ένωση τα βρήκε σκούρα για ένα ημίχρονο από τη Ρέτζιο Εμίλια η οποία προηγήθηκε ακόμη και με +13 (23-36, 17′), αλλά με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο μέρος και κυρίως στην τελευταία περίοδο, οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν με 68-59 και όλα πλέον θα κριθούν στο τελευταίο παιχνίδι με την Καρσίγιακα στα Άνω Λιόσια.

Με περίπου 15 λεπτά καθυστέρηση ξεκίνησε το παιχνίδι αφού πριν το τζάμπολ υπήρξαν άγρια επεισόδια μεταξύ των οπαδών των δύο ομάδων. Οπαδοί της ΑΕΚ επιτέθηκαν στους περίπου 100 Ιταλούς που είχαν πάρει θέση στις κερκίδες και για μερικά λεπτά υπήρξαν «μάχες» σώμα με σώμα, με τις πληροφορίες να κάνουν λόγο και για τραυματίες.

Για την ΑΕΚ, που παρατάχθηκε χωρίς τους Στρέλνιεκς, Ξανθόπουλο και Μαυροειδή, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μίτσελ με 16 πόντους ενώ 15 πόντους είχε ο Γουίλιαμς. Για τους Ιταλούς, που από το επόμενο παιχνίδι θα έχουν στον πάγκο τους τον Ντράγκαν Σάκοτα, 13 πόντους είχε ο Χόπκινς και από 11 οι Ανίμ και Τσιντσιρίνι.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ άσχημα για την Ένωση, που από το ξεκίνημα βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ. Οι Ιταλοί ξεκίνησαν με ένα 7-0 σερί και τελείωσαν το δεκάλεπτο στο +7 με 13-20. Αντί να μειώσει τη διαφορά η ΑΕΚ, η Ρέτζιο Εμίλια την αύξησε και βρέθηκε στο +13 (23-36, 17′) εκμεταλλευόμενη την αστοχία της Ένωσης από τα 6.75.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το ματς έγινε ντέρμπι. Η ΑΕΚ μάζεψε τη διαφορά (36-44, 25′) και τελείωσε την τρίτη περίοδο στο -3 (47-50),  για να ολοκληρώσει την ανατροπή στην τελική ευθεία του ματς. Οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν με τον Γουίλιαμς (51-50, 31′) για πρώτη φορά στο ματς, έφτασαν ακόμη και στο +13 (66-53, 37′) για να πάρουν τελικά τη νίκη με 68-59.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 29-39, 47-50, 68-59

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 3, Κόνιαρης 2, Μάιλς 8 (2), Μίτσελ 16 (5/11 δίποντα, 6/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη), Γουίλιαμς 15 (5/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Φιλιππάκος, Φρεζίερ 6 (1/6 σουτ, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάντσεν 10 (3/4 δίποντα, 4/5 βολές), ΜακΓκρίφ, Παπαδάκης 4 (6 ασίστ σε 9:26), Πετρόπουλος 4

Ρέτζιο Εμίλια (Φούκα): Ανίμ 11 (2/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές), Μπουργιανάτζε 5 (4 ριμπάουντ), Τσιντσαρίνι 11 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Ολισεβίτσιους 10 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Βιτάλι 6 (2), Ντιουφ 1, Χόπκινς 13 (3/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 φάουλ, 6 λάθη), Στεφανίνι 2, Στράουτινς