ΑΕΚ – Λιμόζ 82-72: Απίθανη ανατροπή για την Ένωση και βήμα πρόκρισης

Η ΑΕΚ βρέθηκε στο -20 (17-37, 13'), αλλά με τρομερή αντεπίθεση διαρκείας πήρε μεγάλη νίκη επί της Λιμόζ με 82-72 στα άδεια λόγω τιμωρίας Λιόσια και έκανε άλμα πρόκρισης στην οκτάδα του BCL.

Με την Καρσίγιακα είχε επιστρέψει από το -25 παίρνοντας τη νίκη και την πρόκριση για την επόμενη φάση του BCL. Με αντίπαλο τη Λιμόζ, η ΑΕΚ βρέθηκε στο -20 (17-37, 13′), αλλά πραγματοποιώντας και πάλι εντυπωσιακό come back, επικράτησε με 82-72 στο άδειο λόγω τιμωρίας κλειστό των Άνω Λιοσίων για την τρίτη αγωνιστική των «16» της διοργάνωσης κι έκανε μεγάλο βήμα πρόκρισης για το Final 8. Στο 2-1 πλέον οι «κιτρινόμαυροι», στο 0-3 οι Γάλλοι.

Για ακόμη ένα παιχνίδι ο Μίτσελ ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του Ηλία Καντζούρη με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ 20 πόντους με πολύ καθοριστικά σουτ είχε ο Μάιλς. Για τη Λιμόζ από την άλλη, εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γκρέιβς που τελείωσε το ματς με 20 πόντους, 7 ασίστ και άλλα τόσα ριμπάουντ.

Η ΑΕΚ ήταν αυτή που πέτυχε το πρώτο καλάθι στο ματς, αλλά έκτοτε έχασε πλήρως τον έλεγχο. Η Λιμόζ τα έβαζε από παντού και άρχισε σταδιακά να φτιάχνει μία διαφορά. Προηγήθηκε με +11 (14-25) στο τέλος της πρώτης περιόδου και στο ξεκίνημα της δεύτερης έφτασε στη μεγαλύτερη διαφορά με +20 (17-37, 13′). Κάπου εκεί η Ένωση άρχισε να ξυπνάει και με τον Μίτσελ να παίρνει μπρος, έριξε τη διαφορά στους επτά πόντους για το 35-42 του ημιχρόνου, χάρη σε τρίποντο Στρέλνιεκς με τη λήξη.

Με τον Μάιλς να βγαίνει μπροστά, η ΑΕΚ μάζεψε κι άλλο τη διαφορά στην τρίτη περίοδο, όπου έφτασε μέχρι και το -4 (53-57, 27′). Το μομέντουμ είχε αλλάξει πια και η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Με καλάθι του Μίτσελ και μία βολή του Στρέλνιεκς, η Ένωση πέρασε μπροστά στο σκορ με 69-68 (34′) και δεν κοίταξε ξανά πίσω. Ο Στρέλνιεκς με μεγάλο σουτ έφερε την ΑΕΚ για πρώτη φορά στο +9 (77-68, 38′) και όλα τελείωσαν, με τους «κιτρινόμαυρους» να επικρατούν τελικά με 82-72.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 35-42, 59-65, 82-72.