ΑΕΚ – Γαλατάσαραϊ 92-78: Την «πάτησε» (και) στα Λιόσια και προκρίθηκε στους «8»

Μπροστά σε περισσότερους από 5.000 οπαδούς της η ΑΕΚ νίκησε με 92-78 τη Γαλατάσαραϊ στα Άνω Λιόσια και εξασφάλισε την πρόκριση για τους «8» του BCL.

Θέση στους «8» του BCL έκλεισε η ΑΕΚ! Μπροστά σε περισσότερους από 5.000 οπαδούς της, η Ένωση επικράτησε με 92-78 της Γαλατάσαραϊ στο κλειστό των Άνω Λιοσίων και εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Με νίκη μάλιστα την τελευταία αγωνιστική κόντρα στη Μάλαγα, θα πάρει και την πρώτη θέση.

Για ακόμη ένα παιχνίδι ο Λεμάρ ήταν ο MVP για την ομάδα του Ηλία Καντζούρη καθώς τελείωσε το ματς με 21 πόντους και 2 ασίστ. Ο Στρέλνιεκς είχε 15 πόντους και 14 με 7 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Γιάνκοβιτς. Για τους Τούρκους από την άλλη, ο Ράσελ ήταν αυτός που ξεχώρισε καθώς σταμάτησε στους 28 πόντους, αλλά δεν είχε βοήθειες.

Η Γαλατά προηγήθηκε γρήγορα με ένα +6 (2-8, 2′), αλλά η ΑΕΚ ισοφάρισε  Γαλατά να παίρνει ένα προβάδισμα μικρό (2-8) και την ΑΕΚ να ισοφαρίζει στο 10-10 (3’). Το παιχνίδι παρέμεινε κλειστό σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο που ολοκληρώθηκε στο 28-31. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι άμυνες έσφιξαν κάπως, η ΑΕΚ πέρασε μπροστά με 34-33 στο 13’, έφτασε ακόμα και στο +4 (40-36, 16′), αλλά ένα 0-8 των φιλοξενούμενων έφερε το σκορ στο 40-44 για να τελειώσει το ημίχρονο στο 45-46.

Από τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, η Ένωση άρχισε να φτιάχνει μία διαφορά, αφού χάρη σε ένα 9-0 προηγήθηκε με 61-55 στο 28′. Ένα νέο σερί, με 8-0 αυτή τη φορά, έφερε την ΑΕΚ στο 71-61 στο 34′ και το ματς ήταν πλέον στα χέρια της. Το τελικό 92-78 έδωσε στους «κιτρινόμαυρους» τη μεγάλη νίκη και παράλληλα την πρόκριση στους «8».

Τα δεκάλεπτα: 29-31, 16-15, 18-15, 29-17