Στσέτσιν – ΑΕΚ 77-86: Πέρασε από την Πολωνία κι έκανε το 3Χ3 η Ένωση

Η ΑΕΚ Betsson «καθάρισε» με 86-77 την Στσέτσιν στην Πολωνία, διατήρησε το απόλυτο στον όμιλο και έκανε μεγάλο βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του BCL.

Ακόμη μία νίκη για την ΑΕΚ Betsson στο BCL. Για την 3η αγωνιστική της διοργάνωσης η Ένωση επικράτησε στην Πολωνία με 86-77 της Στσέτσιν, έκανε το 3Χ3 και είναι πλέον πολύ κοντά στην πρόκριση αλλά και την πρωτιά του ομίλου.

Κορυφαίος για τους «κιτρινόμαυρους» ήταν ο Ραντλ με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ ενώ 17 πόντους είχε ο Τίλμαν που μάζεψε και 8 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μάιερ με 18 πόντους.

Δίχως μακρινό σουτ στο πρώτο ημίχρονο (2/9 τρίποντα), η ΑΕΚ βρήκε ρυθμό μέσα από την καλή άμυνα της δεύτερης περιόδου και μετά το… αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο «έδεσε» το παιχνίδι της, εξασφαλίζοντας λίγο πριν το εικοσέλεπτο ένα «εύθραυστο» +4 (36-40 στο 20′).

Ωστόσο, με τον ΜάκΛεμορ να ενεργοποιείται στην επίθεση στην τρίτη περίοδο και την άμυνα να έχει διάρκεια, η Ένωση κατάφερε να εξασφαλίσει ένα μαξιλαράκι ασφαλείας 10 πόντων στο 30′ (52-62), το οποία διατήρησε μέχρι το τέλος της αναμέτρηση μέσα από τα κομβικά τρίποντα του Ραντλ στον… επίλογο του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 36-40, 52-62, 77-86

Στσέτσιν: Κάθμπερτσον 16 (9 ριμπάουντ), Μαζούρτσακ 11 (4 ριμπάουντ), Μέιερ 18 (4/8 τρίποντα), Νοβασκόβσκι 5, Γούντσον 8 (4 ριμπάουντ), Μπορόβσκι 5, Νταν, Λαμπινόβιτς, Μάτσακ 5, Σάμιετς, Ουντέζε 7 (3 ριμπάουντ), Ζμούντσκι

ΑΕΚ: Χατζηδάκης 4, Χολ 3 (1/1 τρίποντο, 4 ασίστ), Καράμπελας 5 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ΜακΡέι 13 (1/4 τρίποντα), Ραντλ 18 (4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Φλιώνης 2, Καμπενγκέλε, Κουζέλογλου 4, Κουζμίνσκας 6 (7 ριμπάουντ), ΜάκΛεμορ 14 (2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Νετζήπογλου, Τίλμαν 17 (8 ριμπάουντ).