Βαριά ήττα για τη Φενερμπαχτσέ πριν τον Ολυμπιακό (61-79)

Η Φενερμπαχτσέ λίγες ημέρες πριν το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό για την Euroleague (11/1) γνώρισε βαριά εντός έδρας ήττα από την Νταρουσάφακα με 79-61.

Εντός έδρας ήττα για την Φενερμπαχτσέ, λίγες ημέρες πριν την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό, για την Euroleague. Η προσεχής αντίπαλος των Πειραιωτών υποδέχθηκε την Νταρουσάφακα για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Τουρκίας και γνώρισε τη συντριβή με 79-61.

Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα σε 15 παιχνίδια για τη Φενερμπαχτσέ (13-2), που παρατάχθηκε χωρίς του Νάντο Ντε Κολό και Γιαν Βέσελι, οι οποίοι είναι τραυματίες και δεν μπορούν να βοηθήσουν την ομάδα  τους. Πρώτος σκόρερ για την τούρκικη ομάδα, που θα υποδεχθεί τον Ολυμπιακό την ερχόμενη Τρίτη (11/1) στο πρώτο από τα δύο ματς της διαβολοβδομάδας, ήταν ο Πιερ  με 17 πόντους (9 ριμπάουντ), με τον Πολονάρα να έχει 12 πόντους και 6 ριμπάουντ. Από την Νταρουσάφακα ο Κοπέν είχε 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ, με τους Μπουθ, ΜακΚάλοου και Πινέιρο να σκοράρουν από 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 38-37,48-62, 61-79

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (12-21). Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με αντεπίθεση διαρκείας έφεραν τούμπα το ματς. Από το -14 (17-31) βρέθηκαν στο +1 (38-37), με την Φενερμπαχτσέ να κλείνει το ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα στο σκορ. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Νταρουσάφακα κυριάρχησε απόλυτα στο παρκέ, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να ακολουθούν τον φρενήρη ρυθμό των φιλοξενούμενων. Το 38-37 του ημιχρόνου έγινε 51-68, με την Νταρουσάφακα να συνεχίζει με το πόδι στο γκάζι και στην τελευταία περίοδο και να παίρνει τη νίκη με 79-61.