ACB : Η Μάλαγα «λύγισε» τη Μπαρτσελόνα, πλέι οφ «βλέπει» ο Γιάνκοβιτς

«Φουντώνει» η μάχη της κορυφής, αλλά και των πλέι οφ για την κανονική περίοδο της ACB.

Μετά από ένα ματς που κρίθηκε στο τέλος, η Μάλαγα πήρε σπουδαία νίκη, επικρατώντας με 80-78 της Μπαρτσελόνα στην Ανδαλουσία για την 28η αγωνιστική της ACB. Η ομάδα του Ζοάν Πλάθα εδραιώθηκε στην 5η θέση με ρεκόρ 17-11, ενώ η Μπαρτσελόνα έπεσε από τη 2η θέση (19-9), με τη Μπασκόνια να μένει μόνη με 20-8.

Σούπερ εμφάνιση από τον Κάρλος Σουάρες που είχε 12 πόντους, 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ! Πολύ καλός καιο Νέντοβιτς με 15 πόντους και 7 ασίστ, ενώ 16 πόντους είχε Σαλίν. Οπλο για τους νικητές, τα 11-22 τρίποντα, αλλά και τα 15 επίθετικά ριμπάουντ που κατέβασαν.

Η Μάλαγα προηγήθηκε με 43-26 και όλα έδειχναν οτι θα έχει εύκολο έργο. Ωστόσο η Μπάρτσα απάντησε με ένα εντυπωσιακό 12-29 στο τρίτο δεκάλεπτο, με το ματς να γίνεται ντέρμπι, αλλά την ομάδα του Πλάθα να χαμογελά τελευταία.

Από τη Μπαρτσελόνα που είχε 19/29 δίποντα και 11/23 τρίπποντα, αλλά μόλις 2 επιθετικά ριμπάουντ, ξεχώρισαν Κόπονεν και Τόμιτς με 14 πόντους έκαστος, ενώ 12 είχε ο Ερτέλ.

Εξάλλου, η Ανδόρα συνέχισε την καλή της πορεία και με το 78-65 επί της Εστουδιάντες, έκανε πολύτιμο βήμα για την εξασφάλισή της παρουσίας της στα πλέι οφ. Για τους νικητές 15 πόντους είχε ο Σέιν, όσους και ο Πένια για τους φιλοξενούμενους.

Λίγα πράγματα από τον Βλάντο Γιάνκοβιτς που είχε 2π., 2 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ σε 12 λεπτά συμετοχής.