Ρεάλ Μαδρίτης – Ζαλγκίρις 70-58

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε μια σημαντική νίκη κόντρα στη Ζαλγκίρις με 70-58 και παρέμεινε στα υψηλά «πατώματα» της Euroleague.

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Ζαλγκίρις Κάουνας με 70-58 στην Ισπανία και πήρε ακόμη μια εντός έδρας νίκη, παραμένοντας στις πρώτες θέσεις της Euroleague. Η «βασίλισσα» είχε το προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι και κατάφερε να πάρει ακόμη μία νίκη στη φετινή διοργάνωση.

Οι γηπεδούχοι από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξαν τις διαθέσεις του και δέχθηκαν μόλις 13 πόντους (21-13). Στη δεύτερη περίοδο, η Ζαλγκίρις Κάουνας έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά (36-31).

Η Ζαλγκίρις προσπάθησε να μαζέψει ξανά τη διαφορά, αλλά οι Ισπανοί έβρισκαν σκορ από το τρίποντο. Ένα μακρινό σουτ από τον μετρ του είδους, Τζέισι Κάρολ έφερε τη διαφορά στους 13 πόντους (59-46) και ουσιαστικά έκρινε το ματς. Στο δεύτερο μέρος, όμως, η Ρεάλ Μαδρίτης είχε τον πλήρη έλεγχο και πήρε τελικά τη νίκη με 70-58.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 36-31, 51-42, 70-58

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 5 (1), Αμπάλντε 5 (1), Τάιους, Λαπροβίτολα 9, Ρέγιες, Αλοθέν 4, Ντεκ 14 (6ριμπ.), Γκαρούμπα 3, Κάρολ 12 (2), Ταβάρες 6 (9ριμπ), Τόμπκινς 12 (2)

Ζαλγκίρις Κάουνας (Σάιλερ): Ουόλκαπ 8, Λεκαβίτσιους 8, Χέιζ 11 (3), Γιανκούνας 13 (7ριμπ.), Γκέμπεν 2, Ρούμπιτ 4, Βαστούρια, Γκριγκόνις 6, Λοβέρν 2