Χίμκι – Άλμπα 81-100

Πραγματοποιώντας ένα φοβερό δεύτερο ημίχρονο, η Άλμπα έφερε «τούμπα» το ματς με τη Χίμκι και πανηγύρισε την 10η της νίκη στη φετινή Euroleague, επικρατώντας με 100-81 της ρώσικης ομάδας.

Επιστροφή στις νίκες για την Άλμπα, καθώς μετά την ήττα από τη Ζενίτ, η ομάδα του Βερολίνου κατάφερε να φύγει με το διπλό από τη Ρωσία επικρατώντας της Χίμκι με 100-81. Παρότι οι Γερμανοί βρέθηκαν να χάνουν στο ημίχρονο με έξι πόντους διαφορά, κατάφεραν να φέρουν… τούμπα το ματς στο δεύτερ ημίχρονο και να φτάσουν στην 10η φετινή νίκη στην Euroleague και μάλιστα με… στυλ.

Τα έδωσε όλα ο Μίκι που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 29 πόντους, ωστόσο δεν είχε την απαραίτητη βοήθεια από τους συμπαίκτες του, με την Άλμπα να φτάνει στην ανατροπή, εκμεταλλευόμενη το φοβερό δεύτερο ημίχρονο που είχε! 36 πόντους ο Έρικσον, 18 ο Σίκμα και άλλους 18 ο Φοντέτσιο.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και πήγαν στα αποδυτήρια, έχοντας το προβάδισμα (47-41)… Το δεύτερο μέρος ωστόσο ήταν μία άλλη… ιστορία, με την Άλμπα να πατάει το γκάζι και να σφυροκοπάει τη Χίμκι!

Αφού γύρισε από τα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου το ματς, πήγε στο τελευταίο δεκάλεπτο, έχοντας προβάδισμα με 67-68! Οι Γερμανοί έγιναν ακόμη πιο… καταιγιστικοί στο τελευταίο 10λεπτο και κατάφεραν να φτάσουν σε μία… άνετη όπως αποδείχτηκε, νίκη…

Με επιμέρους σκορ, 14-32 στην 4η περίοδο, η Άλμπα έφτασε στη νίκη και επικράτησε της Χίμκι με 100-81 στη Ρωσία… Στο 10-18 οι Γερμανοί, στο 3-23 η Χίμκι…

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 22-21, 20-27, 14-32