Μπασκόνια: Ανακοίνωσε Φοντέκιο για τρία χρόνια (pic, vid)

Η Μπασκόνια ανακοίνωσε την απόκτηση του Ιταλού φόργουορντ Σιμόνε Φοντέκιο για τα επόμενα τρία χρόνια.

Η Μπασκόνια ανακοίνωσε το τρίτο της «χτύπημα» στην φετινή μεταγραφική περίοδο, μετά τους Ματ Κοστέλο και Βάνια Μαρίνκοβιτς. Ο λόγος για τον Σιμόνε Φοντέκιο, με τον Ιταλό να υπογράφει για τα επόμενα τρία χρόνια.

Ο 25χρονος φόργουορντ μετακόμισε έτσι από το Βερολίνο, εκεί όπου κατέκτησε με την Άλμπα το πρωτάθλημα της περσινής σεζόν. Στην πορεία προς τον τίτλο μέτρησε 11,9 πόντους και 3,4 ριμπάουντ. Στην Ευρωλίγκα είχε, σε 29 εμφανίσεις, 10,6 πόντους και 3,4 ριμπάουντ σε 23 λεπτά συμμετοχής.

Βέβαια η μεγαλύτερη διάκριση της έως τώρα καριέρας του ήταν η πρόσφατη πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο με την Εθνική Ιταλίας. Στο Προολυμπιακό τουρνουά του Βελιγραδίου ήταν καταπληκτικός με 19,7 πόντους, 6,3 ριμπάουντ και 1,7 ασίστ, σουτάροντας με 54% στο τρίποντο. Ήταν από τους μεγάλους πρωταγωνιστές στην μεγάλη νίκη στον τελικό με 102-95 απέναντι στην γηπεδούχο Σερβία.