ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ουνικάχα Μάλαγα 101-76

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε έναν υγιεινό περίπατο κόντρα στη Μάλαγα (101-76) συνεχίζοντας έτσι την ξέφρενη πορεία της στη φετινή Ευρωλίγκα.

Την προέλαση της συνέχισε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, που πήρε μια άνετη εντός έδρας νίκη κόντρα στη Μάλαγα (101-76) και έφτασε τις 20 σε 25 αγωνιστικές στη φετινή Ευρωλίγκα. Από την άλλη η Μάλαγα υποχώρησε στο 10-15 και είδε τις ελπίδες της για είσοδο στα πλέι οφ να ψαλιδίζονται επικίνδυνα.

Οι γηπεδούχου πετούσαν «φωτιές» στην επίθεση από το ξεκίνημα και με μπροστάρη τον Νικίτα Κουρμπάνοφ (10π., 5 ριμπ.) έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (30-20). Μάλιστα η «ομάδα του στρατού» έφτασε τους 50 πόντους προτού ολοκληρωθεί το ημίχρονο (50-27, 16′), έχοντας μοιράσει 15 ασίστ μέχρι εκείνο το σημείο. Οι Ισπανοί «ξύπνησαν» και προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά, αλλά η ομάδα του Ιτούδη είχε τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο 20λεπτο (57-43).

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στο δεύτερο μέρος. Οι γηπεδούχοι αν και «άνοιξαν» το ροτέισιον δεν σταμάτησαν να βρίσκουν εύκολα καλάθια και να κρατούν μια διαφορά σχεδόν 20 πόντων (79-61, 30′). Η τέταρτη περίοδος ουσιαστικά μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία, με τους παίκτες της Μάλαγα να μην μπορούν να μαζέψου τη διαφορά και την ΤΣΣΚΑ να φτάνει σε μια άνετη και επιβλητική νίκη (101-76).

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο σχεδόν «άχαστος» Νάντο Ντε Κολό, που μέτρησε 23 πόντους (4/4 δίποντα, 5/6 τρίποντα) σε λιγότερο από 18 λεπτά συμμετοχής, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Κλάιμπερν με 13 πόντους και 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Από πλευράς Μάλαγα διασώθηκαν οι Νέντοβιτς (15π.) και Ουγκουστίν (12π., 7 ριμπ.).

Τα δεκάλεπτα: 30-20, 57-43, 79-61, 101-76.