Ανατολού Εφές – Φενέρμπαχτσε 84-79: Μπορμπουά και Λάρκιν «καθάρισαν» για την Εφές

Ροντρίγκ Μπομπουά και Σέιν Λάρκιν βγήκαν μπροστά στα τελευταία κρίσιμα λεπτά και με ένα απίθανο κρεσέντο έδωσαν την νίκη στην Εφές επί της Φενέρμπαχτσε με 84-79

Για περίπου 30 λεπτά η Ανατολού Εφές είχε μετατρέψει το ντέρμπι της Κωσταντινούπολης σε περίπατο. Ωστόσο στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Φενέρμπαχτσε έβγαλε αντίδραση μειώνοντας την διαφορά από τους 16 πόντους στους 5, στο φινάλε όμως μίλησε η κλάση του Ροντρίγκ Μπομπουά που σκόραρε κατά ριπάς για το 84-79 της πρωταθλήτριας Ευρώπης.

Στο 14-12 η ομάδα του Εργκίν Ατμάν (10-3 εντός και 4-9 εκτός έδρας), στο 12-13 εκείνη του Αλεξάνταρ Τζόρτζεβιτς (9-3 εντός και 3-10 εκτός έδρας) η οποία έκανε τεράστια προσπάθεια επιστρέφοντας στο ματς δύο φορές καλύπτοντας μεγάλες διαφορές.

Η Εφές μπήκε με το πόδι στο… γκάζι και κατάφερε να προηγηθεί με οκτώ (12-4) μετά από τρία λεπτά αγώνα χάρη σε 2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 2/2 βολές. Ο Ντε Κολό κατάφερε να κρατήσει την Φενέρ κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, το  οποίο έκλεισε στο +9 για τους γηπεδούχους  23-14.

Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το εικοσάλεπτο με 7/23 δίποντα και 2/13 τρίποντα (9/36 σουτ δηλαδή), είχαν μόλις έξι ασίστ, δεν μπορούσαν να περιορίσουν τον Βασίλιε Μίτσιτς (14 πόντοι σε 14 λεπτά) και γενικώς δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι με συνέπεια και με διάρκεια.

Το σκηνικό στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε με την Εφές να συνεχίσει με τον ίδιο δυναμισμό, με τον Ντε Κολό να προσπαθήσει αλλά μάταια να κλείσει την διαφορά. . Ένα μικρό 5-0 στο ξεκίνημα της τέταρτης έδωσε ξανά στους γηπεδούχους προβάδισμα 16 πόντων (64-48), για να απαντήσει η Φενέρμπαχτσε για πρώτη φορά με πείσμα και αποφασιστικότητα. Ένα 2-15 οδήγησε στο 66-63, με τον Μπομπουά να βάζει μεγάλο τρίποντο για το 69-63 και ακόμη ένα για το 72-67 που κράτησε την πρωταθλήτρια Ευρώπης σε έστω και μικρή απόσταση.

Ωστόσο στα τελευταία λεπτά μίλησε η κλάση του Μπουρμπουά ο, οποίος με τρίποντο έκανε το (77-73) σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο και με τον Λάρκιν στη συνέχεια να βάζει ένα τρελό σουτ το οποίο «σφράγισε» μια σπουδαία νίκη για την Εφές Ανατολού.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-14, 41-25, 59-48, 84-79