Ερυθρός Αστέρας – Μπασκόνια 86-83

Οι Ερυθρόλευκοι επικράτησαν της Μπασκόνια στο Βελιγράδι με 86-83 και πέτυχαν την 9η νίκη τους σε 21 παιχνίδια στη φετινή Euroleague,.

Με πρωταγωνιστές του Μίτροβιτς και Ουόλτερς, που πέτυχαν από 18 και 17 πόντους αντίστοιχα, ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε στο Βελιγράδι της Μπασκόνια με 86-83 για την 28η αγωνιστική της Euroleague και πέτυχε την 9η νίκη του σε 21 παιχνίδια στη φετινή διοργάνωση. Από τους ηττημένους, 19 πόντους είχε ο Φοντέκιο και 18 ο Μπόλντγουϊν, αλλά οι 37 πόντοι που έβαλαν μαζί δεν ήταν αρκετοί για να δώσουν τη νίκη στους Βάσκους. Με αυτή τη νίκη ο Ερυθρός Αστέρας παρέμεινε ζωντανός στη μάχη για την είσοδο στην 8άδα και τα πλέι οφ της Euroleague, με τους Σέρβους να βρίσκονται στο -1 από την 8η θέση και την Μονακό (σ.σ εάν αποβληθούν οι ρώσικες ομάδες).

Οι Βάσκοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 8-0 και παίζοντας εξαιρετικά στις δύο πλευρές του παρκέ κατάφερα να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 26-13. Στη δεύτερη περίοδο οι Σέρβοι, ωστόσο, αντέδρασαν και άρχισαν να… ροκανίζουν τη διαφορά. Από το -13 βρέθηκαν στο -4 (26-30), με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 41-41.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ (52-50) και τον Ερυθρό Αστέρα να κλείνει την τρίτη περίοδο έχοντας ισχνό προβάδισμα ενός πόντου (55-54). Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και στο 33’ προηγήθηκαν με 67-61. Λίγο αργότερα βρέθηκαν μπροστά με 77-72 (37’) και ένα λεπτό πριν το φινάλε με 82-72. Η Μπασκόνια, ωστόσο, δεν το έβαλε κάτω. Μείωσε σε 82-78, 34’’ πριν το τέλος και έβαλε… φωτιά στο παιχνίδι, με τους παίκτες του Ερυθρού Αστέρα όμως να παραμείνουν ψύχραιμοι και να πάρουν τη νίκη με 86-83.

Τα δεκάλεπτα: 13-26, 41-41, 55-56, 86-83

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Γουόλτερς 17 (7/13 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Νταβίντοβατς 5 (1), Μίτροβιτς 18 (6/8 δίποντα, 6/7 βολές, 5 ριμπάουντ), Λάζιτς 3 (1), Κάλινιτς 11 (2), Ντόμπριτς 7 (1), Χόλινς 12 (2), Ιβάνοβιτς 5, Γουάιτ 8 (1), Κούζμιτς

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Σπάχια): Μπάλντουιν 18 (3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 λάθη), Σεντεκέρσκις, Μαρίνκοβιτς, Γκρέιντζερ 15 (4 τρίποντα, 7 ασίστ), Φοντέκιο 19 (5/10 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ίνοκ 6, Κοστέλο 14 (1), Πίτερς 5, Γκεντράιτις 6, Κούρουτς