Φενερμπαχτσέ – Αλμπα Βερολίνου 57-66: «Ζωντανή» για τα πλέι οφ με διπλό στην Πόλη

Οι Γερμανοί επικράτησαν στην Κωνσταντινούπολη της Φενερμπαχτσέ με 66-57 στο εξ αναβολής παιχνίδι της 21ης αγωνιστική της Euroleague και παρέμειναν ζωντανοί στη μάχη για την 8άδα και την είσοδο στα πλέι οφ.

Μεγάλη νίκη στη μάχη που δίνει για την είσοδο στην 8άδα και τη συμμετοχή στα πλέι οφ πέτυχε η Αλμπα στην Κωνσταντινούπολη, με τους Γερμανούς να επικρατούν της Φενερμπαχτσέ στο εξ αναβολής παιχνίδι της 21ης αγωνιστικής της Euroleague με 66-57. Με αυτή τη νίκη οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στο 11-14 και έπιασαν στην 9η θέση τον Ερυθρό Αστέρα, με τις δύο ομάδες να «κυνηγούν» την Μπάγερν Μονάχου, που έχει 12-11. Από την άλλη η Φενερμπαχτσέ έπεσε στο 9-16 και ουσιαστικά έμεινε εκτός πλέι οφ.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ζούσμαν με 20 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Σμιρ με 14 και 4/9 τρίποντα. Από εκεί και πέρα, ο Λο είχε 9 και ο Ντα Σίλβα 8. Από τους ηττημένους, 16 είχε ο Μαχμούτογλου και όλοι οι άλλοι κάτω από 10 πόντους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 16-7, αλλά οι Γερμανοί αντέδρασαν και μείωσαν σε 19-16, που ήταν και το σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν την άμυνά τους και βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, με τον Λο να παίρνει… φωτιά και την Αλμπα να κλείνει το ημίχρονο μπροστά με 10 πόντους (27-37). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, με τους Γερμανούς να διατηρούν διψήφια διαφορά και να μπαίνουν στο τελευταίο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 48-38. Στην αρχή της τελευταίας περιόδου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν στους 4 (47-51), αλλά η αντεπίθεσή τους δεν είχε συνέχεια. Οι Γερμανοί στο 35΄ έφτασαν στο +8 (52-60) και τελικά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 66-27.

Δεκάλεπτα: 19-16, 27-37, 38-48, 57-66

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Τζόρτζεβιτς): Μπιρσέν, Χαζέρ 1, Άκπιναρ 5 (1), Μαχμούτογλου 16 (2/3 δίποντα, 4/10 τρίποντα), Χένρι 5 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Πιέρ 9 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπάρτελ 3 (1), Γκούντουριτς 5 (1/2 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Βέσελι 8 (4/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φλόιντ 1, Μπούκερ 4 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πολονάρα

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Λο 9 (3/6 τρίποντα, 2 ασίστ, 5 λάθη), Ντα Σίλβα 8 (4/6 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Σμιθ 14 (4/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντέλοου 5 (1), Μάτισεκ, Κουμάτζι 4, Τίμαν, Ζούσμαν 20 (1/3 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 3/4 βολές), Λάμερς 6 (3/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)