Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ρεάλ Μαδρίτης 76-87: Έβγαλε τη σκούπα η «Βασίλισσα» και εξασφάλισε τη πρόκριση στο Final Four

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση η Ρεαλ Μαδρίτης επιβλήθηκε με 76-87 της Μακάμπι στο Τελ Αβίβ, διαμόρφωσε το 3-0 στη σειρά και έγινε έτσι η πρώτη ομάδα που εξασφαλίζει την παρουσία της στο Final 4 της Euroleague.

Μπορεί την περασμένη σεζόν να έλειπε από το μεγάλο ραντεβού της Euroleague, ωστόσο η Ρεάλ Μαδρίτης επέστρεψε με τρόπο εμφατικό! Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο κέρδισε για τρίτη διαδοχική φορά τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (76-87) σε μια εβδομάδα και πήρε το εισιτήριο για τους αγώνες που θα κρίνουν τον Πρωταθλητή Ευρώπης στη Stark Arena σε περίπου ένα μήνα.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν κυρίαρχοι της αναμέτρησης από το πρώτο λεπτό, χωρίς να επηρεάζονται από την εκρηκτική ατμόσφαιρα που είχαν δημιουργήσει οι φίλαθλοι της Μακάμπι, φτάνοντας εύκολα στο ροζ φύλλο αγώνα. Έτσι η Ρεάλ έγινε η πρώτη ομάδα από τα φετινά play offs που εξασφαλίζει την παρουσία της στο Final 4 της Euroleague, περιμένοντας να αντιμετωπίσει στον ημιτελικό μια εκ των Μπαρτσελόνα και Μπάγερν.

Η Ρεάλ ξεκίνησε με τον άερα του φαβορί στην αναμέτρηση, με τους παίκτες του Πάμπλο Λάσο να είναι πολύ εύστοχοι στο δίποντο. ‘Ετσι δεν άργησαν να αποκτήσουν διαφορά ασφαλείας (14-22 στο 8′). Η «Βασίλισσα» συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, την ώρα που από πλευράς γηπεδούχων ο μόνος που κατάφερνε να απειλήσει την Ρεάλ ήταν ο Σκότι Γουίλμπεκιν. Χάρη στο επιθετικό κρεσέντο του, η Μακάμπι κατάφερε να μείνει σε απόσταση ασφαλείας στο πρώτο μέρος (41-51).

Ο ίδιος παίκτης ήταν αυτός που περιόρισε το ισπανικό προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο (55-6ο στο 27′), όσο όμως η Μακάμπι Τελ Αβίβ ήταν τόσο άστοχη στο τρίποντο (3/16 τρίποντα στο 30’) ήταν αδύνατο να διεκδικήσει κάτι καλύτερο απέναντι σε ένα σύνολο που είχε 21/30 δίποντα και 20 ασίστ ως το 30ό λεπτό της αναμέτρησης.

Η Ρεάλ ήταν το «αφεντικό» της αναμέτρησης, και παρά την πιέση των γηπεδούχων είχε πάντα τις λύσεις στην επίθεση, ώστε να διατηρεί το προβάδισμα ασφαλείας.

Το +14 (71-85) του 37ου λεπτού έβαλε τέλος σε κάθε ελπίδα της Μακάμπι, με την Ρεάλ Μαδρίτης έτσι να πανηγυρίζει την 7η πρόκριση της σε Final Four Euroleague τα τελευταία 11 χρόνια.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-25, 41-51, 61-73, 76-87.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Εβέν): Γουίλμπεκιν 22 (6/11 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ασίστ), Έβανς 2 (0/4 σουτ, 2/2 βολές), Καλέιρο 4, Γουίλιαμς 8 (1), Ρέινολντς 9 (1), Σόρκιν 2, Ντιμπαρτολομέο 2, Τόμας, Νάναλι 17 (4/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ζίζιτς 10 (5/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Γουίλιαμς – Γκος 9 (1), Κοζέρ 4 (5 ασίστ), Ράντολφ, Ρούντι 3 (1), Αμπάλδε 6 (2/7 σουτ, 1/2 βολές), Χάνγκα 8 (4/9 σουτ, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πουαριέ 14 (4/5 δίποντα, 6/8 βολές, 6 ριμπάουντ), Ταβάρες 9 (3/4 δίποντα, 3/4 βολές), Γιουλ 18 (6/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ασίστ), Γιαμπουσέλε 16 (4/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ).