Βιλερμπάν – Μονακό 75-84: Πήραν τον «εμφύλιο» οι Μονεγάσκοι

Η Μονακό επικράτησε εκτός έδρας με 84-75 της Βιλερμπάν και πέτυχε την 8η νίκη της σε 11 ματς στη φετινή Euroleague.

Με πρωταγωνιστές τους Τζέιμς και Μοτεγιούνας, οι οποίοι πέτυχαν από 17 πόντους, η Μονακό επικράτησε εκτός έδρας της Βιλερμπάν με 84-75 για την 11η αγωνιστική της Euroleague και πέτυχε την 8η νίκη της στη φετινή διοργάνωση (8-3).

Οι Μονεγάσκοι πήραν τον γαλλικό «εμφύλιο» και συνέχισαν την εντυπωσιακή τους πορεία στη φετινή Euroleague, ενώ αντίθετα η Βιλερμπάν απογοήτευσε για ένα ακόμα παιχνίδι, με την ομάδα του Πάρκερ να είναι στην τελευταία θέση, με ρεκόρ 3-8. Κορυφαίος για τους ηττημένους ήταν ο Λάιτι με 13 πόντους και 5 ριμπάουντ σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι το παιχνίδι σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Τζον Μπράουν λίγο πριν το φινάλε. Ο Αμίν Νουά χτύπησε άθελά του τον αντίπαλό του, με τον άσο της Μονακό να πέφτει στο παρκέ και στη συνέχεια να αποχωρεί με τη βοήθεια φορείου από τον αγωνιστικό χώρο.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 8-4, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και από το -4 βρέθηκαν στο +3 (13-10). Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 20-20. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο, με την Μονακό να προηγείται με 39-33, αλλά την Βιλερμπάν να απαντάει με δικό της σερί και το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται ισόπαλο 45-45.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ (50-49, 53-55, 58-57) και να μπαίνουν στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης ισόπαλες 60-60. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των γηπεδούχων και άρχισαν να χτίζει διαφορά, με την Μονακό να προηγείται με 68-62 και λίγο αργότερα με 75-65. Το νερό είχε μπει πλέον στο αυλάκι για τους Μονεγάσκους, που παρέμειναν σοβαροί και έφτασαν στη νίκη με 84-75.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 45-45, 60-60, 75-84

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Μάθιους 11, Νουά 9 (3/7 τρίποντα), Καχούντι 3 (1), Τάιους 6, Ρισασέ 3 (1), Ντε Κολό 2 (4 ασίστ, 4 λάθη), Φαλ 1, Λάιτι 13 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 λάθη), Ομπάσοχαν 13 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 λάθη), Τζάκσον-Καρτράιτ 8 (1), Πονς 6 (5 ριμπάουντ)

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Οκομπό 5 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Μπράουν 8 (5 ριμπάουντ), Λόιντ 11 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπλόσομγκεϊμ 8 (2/2 τρίποντα), Ντιάλο 8 (1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Μοτιεγιούνας 17 (5/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/8 βολές, 6 ριμπάουντ), Μοερμάν 3, Στραζέλ, Χολ 7 (4 ριμπάουντ), Τζέιμς 17 (6/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη)