Μπάγερν Μονάχου – Μακάμπι Τελ Αβίβ 98-89: Πήραν τη ματσάρα οι Βαυαροί

Οι Βαυαροί επικράτησαν της Μακάμπι στο Μόναχο με 98-89 και πέτυχαν την 4η νίκη τους σε 11 αναμετρήσεις στη φετινή Euroleague – Επεσαν στο 5-6 οι Ισραηλινοί.

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, που κρίθηκε στο φινάλε, η Μπάγερν επικράτησε στο Μόναχο με 98-89 της Μακάμπι Τελ Αβίβ για την 11η αγωνιστική της Euroleague και πέτυχε την 4η νίκη της στη φετινή διοργάνωση.

Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Γουίνστον, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 23 πόντους και 3 ασίστ, ενώ από κοντά ακολούθησαν οι Χάρις και Μπονγκά με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Από τους ηττημένους, μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Λορέντσο Μπράουν, ο οποίος είχε 36 πόντους και 7 ασίστ, αλλά η εξαιρετική εμφάνιση που έκανε ο Ισπανός δεν ήταν αρκετή για να δώσει στην ομάδα του Κάτας τη νίκη, η οποία μετά την ήττα στο Μόναχο έπεσε στο 5-6.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από τα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ (9-7, 12-11, 21-22) και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με την Μπάγερν να προηγείται με 26-24. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνά τους και με εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση προηγήθηκαν με 36-29, λίγο αργότερα με 40-31 και στη συνέχεια 50-40, ενώ έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +6 (50-44).

Οι Βαυαροί συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ (59-49, 64-58), με την Μπάγερν να μπαίνει στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού έχοντας ένα μαξιλαράκι εξι πόντων (73-67). Στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου οι Βαυαροί προηγήθηκαν με 77-70 και λίγο αργότερα με 85-79, με τους Ισραηλινούς να βγάζουν αντίδραση και να μειώνουν στους 4 (90-86). Η αντεπίθεσή τους όμως δεν είχε συνέχεια, με την Μπάγερν να φτάνει ξανά στο +9 (97-88) και να παίρνει τη νίκη με 98-89.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-24, 50-44, 73-67, 98-89

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ-Μπαμπ 10 (1), Γουόλντεν 10 (2), Γουίνστον 23 (4/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 9/9 βολές), Χάντερ 6 (5 ριμπάουντ), Μπόνγκα 12 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Γιάραμαζ 5 (1), Όμπστ 10 (3/4 τρίποντα), Τσίπσερ, Χάρις 14 (4/8 δίποντα, 6/8 βολές), Ρούμπιτ 5, Γκιλέσπι 3 (6 ριμπάουντ)

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Άνταμς 21 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Μπράουν 36 (11/14 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 11/12 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 8 λάθη, 10 κερδισμένα φάουλ), Μένκο, Σόρκιν, Ντιμπαρτολομέο 7 (2), Χόλινς, Πόιθρες 8, Νίμπο 6, Κόλσον 7 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ)