Αλμπα – Φενερμπαχτσέ 75-104: Σαρωτική η ομάδα του Ιτούδη στο Βερολίνο

Η Φενερμπαχτσέ των Ιτούδη και Καλάθη ισοπέδωσε την Αλμπα στο Βερολίνο με 104-75 και επέστρεψε με εμφατικό τρόπο στις νίκες.

Με πρωταγωνιστές τους Κάρσεν Εντουαρντς και Μάρκο Γκούντουριτς, οι οποίοι πέτυχαν από 13 πόντους, η Φενερμπαχτσέ επικράτησε στο Βερολίνο της Αλμπα με 104-75 για την 12η αγωνιστική της Euroleague και πέτυχε την 10η νίκη της στη φετινή διοργάνωση.

Η ομάδα των Ιτούδη και Καλάθη, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ισοπέδωσε τους γηπεδούχους, που έπεσαν στο 3-9 και επέστρεφε με εμφατικό τρόπο στις νίκες, μετά την εντός έδρας ήττα από τη Ρεάλ Μαδρίτης. Από την Αλμπα, που δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική, 15 πόντους είχε ο Σμιθ.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 8-2, ενώ λίγο αργότερα έφτασαν στο +10 (15-5). Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη είχαν κυριαρχήσει στις δύο πλευρές του παρκέ και λίγο πριν το φινάλε του δεκαλέπτου προηγήθηκαν με 24-13.

Οι γηπεδούχοι στο τελευταίο κομμάτι της περιόδου αντέδρασαν και μείωσαν σε 24-18, που ήταν και το σκορ δεκαλέπτου. Η κυριαρχία της Φενερμπαχτσέ συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με την τούρκικη ομάδα να προηγείται με 34-27 και λίγο αργότερα με 50-33. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι έκλεισαν το πρώτο μέρος στο +19 (54-35).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την διαφορά ανεβαίνει συνεχώς και να φτάνει τους 26 (67-41), ενώ λίγο πριν το τέλος της περιόδου έφτασε ακόμα και στους 34 (79-45). Η Φενερμπαχτσέ μπήκε στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα 32 πόντων (84-52), με το τελευταίο δεκάλεπτο να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα. Τα πάντα είχαν κριθεί στο Βερολίνο, με την ομάδα των Ιτούδη και Καλάθη να φτάνει στο εμφατικό 104-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-24, 35-54, 52-84, 75-104

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Λο 12 (2/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ασίστ), Σμιθ 15 (3/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα), Ντέλοου 7 (1), Γουέτζελ 5 (1/6 δίποντα), Σνάιντερ 2, Σούλτε, Τίμαν 10 (3/5 δίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Σίκμα 6 (2/8 σουτ), Λάμερς 12 (6/8 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα), Μπλατ (0/5 τρίποντα, 4 ασίστ, 4 λάθη), Ζούσαν 6 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλι 11 (4/5 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μπίρσελ 10 (2), Χάζερ 4, Έντουαρντς 13 (3 τρίποντα, 8 ασίστ), Άκπιναρ 5 (1), Μαχμούτογλου 8 (2), Χέιζ 10 (5/6 δίποντα), Μπιμπέροβιτς, Τζεκίρι 10 (5/7 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Γκούντουριτς 13 (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ασίστ, 4 λάθη), Μπούκερ 10 (4/5 δίθποντα), Καλάθης 10 (4/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 λάθη)