Μπαρτσελόνα – Αναντολού Εφές 75-80: Μεγάλο διπλό των Τούρκων στη Βαρκελώνη

Οι Τούρκοι «άλωσαν» την Βαρκελώνη και μπήκαν στην 8άδα (10-9).

Επιτέλους, έπαιξε σαν πρωταθλήτρια Ευρώπης!

Η Αναντολού Εφές κάνοντας το καλύτερό παιχνίδι της στη φετινή Euroleague, επικράτησε της Μπαρτσελόνα στο «Παλαού Μπλαουγκράνα» με 80-75 και με 10-9 ανέβηκε στην 8η θέση. Οι Καταλανοί στο τέλος μάζεψαν τη διαφορά και προσπάθησαν να φτάσουν σε μια μεγάλη ανατροπή, αλλά δεν τα κατάφεραν, με την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να πέφτει στο 12-7.

Εντυπωσιακοί στο αποψινό παιχνίδι ήταν οι Λάρκιν και Μίτσιτς, με τους άσους της Εφές να ολοκληρώνουν την αναμέτρηση έχοντας από 17 πόντους, όσους είχε και ο Χίγκινς για την Μπαρτσελόνα.

Οι Τούρκοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 9-12 και λίγο αργότερα με 19-7, με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +12 (21-9).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Εφές να ανεβάζει τη διαφορά στους 16 (29-13), προτού η Μπαρτσελόνα μειώσει στους 10 (21-31). Η διαφορά παγιώθηκε σε διψήφιο αριθμό, με τους Τούρκους να κλείνουν το ημίχρονο στο +11 (39-28).Οι φιλοξενούμενοι στο τρίτο δεκάλεπτο προηγήθηκαν με 50-36 και 55-40, ενώ λίγο πριν το φινάλε βρέθηκαν στο +16 (62-46), πριν οι γηπεδούχοι μειώσουν σε 62-48, που ήταν και το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης.

Στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου η Εφές ανέβασε τη διαφορά στους 18 (71-53), αλλά οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν. Μείωσαν αρχικά στους 11 (60-71) και λίγο αργότερα στους 7 (64-71), με την Μπαρτσελόνα να ρίχνει τη διαφορά ακόμα και στους 4 (67-71). Οι Τούρκοι απάντησαν για το 75-67, αλλά και πάλι οι Καταλανοί μείωσαν στους 3 (72-75). Οι παίκτες του Αταμάν, όμως, δεν πανικοβλήθηκαν. Παρέμειναν ψύχραιμοι και έμειναν μπροστά στο σκορ (78-72, 78-75), με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στη νίκη με 80-75 και μπαίνουν στην 8άδα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-21, 28-39, 48-62, 75-80

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα 10 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Σανλί 6, Βέσελι 4 (2/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Κάλινιτς 9 (1), Λαπροβίτολα 5 (2/9 σουτ, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη), Αμπρίνες 4, Χίγκινς 17 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κούριτς 2, Γιοκουμπάιτις 3 (1), Μίροτιτς 15 (5/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 17 (1/5 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπομπουά 11 (4/6 δίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σίνγκλετον 5 (1), Μπράιαντ 2 (5 ριμπάουντ), Κλάιμπερν 6 (1/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Πλάις 12 (6/8 δίποντα), Μίτσιτς 17 (1/3 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Εμπαγέ (3/3 δίποντα), Ζίζιτς, Ντάνστον 1