Μακάμπι Τελ Αβίβ – Αλμπα Βερολίνου 87-74: Επέστρεψε στις νίκες και στην 8άδα

Οι Ισραηλινοί επικράτησαν της Αλμπα στο Τελ Αβίβ με 87-74, επέστρεψαν στις νίκες μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ και ανέβηκαν στην 8η θέση με 11-9.

Με τον Γουέιντ Μπολντγουϊν να κάνει ματσάρα και να σταματάει στους 33 πόντους (6 ασίστ, 3 ριμπάουντ), η Μακάμπι επικράτησε εντός έδρας της Αλμπα Βερολίνου με 87-74 για την 20η αγωνιστική της Euroleague και πέτυχε την 11η νίκη της φετινή διοργάνωση.

Οι Ισραηλινοί επέστρεψαν στις νίκες, μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ και ανέβηκαν στην 8η θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη, οι Γερμανοί, που είχαν μόλις δύο παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, έπεσαν στο 6-14 και παρέμειναν στην τελευταία θέση.

Η Μακάμπι ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε με 15-4 και λίγο αργότερα με 22-9, με τους Ισραηλινούς να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +15 (25-10). Στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμα και με 17 (30-13), με την Αλμπα στο δεύτερο κομμάτι της περιόδου να μαζεύει τη διαφορά ακόμα και στους 7 (35-28), πριν η Μακάμπι κάνει το 38-28, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Κάτας προηγήθηκε με 47-34 και 55-41, με την Μακάμπι να μπαίνει στην τελευταία περίοδο έχοντας προβάδισμα 13 πόντων (63-50). Η κυριαρχία των γηπεδούχων συνεχίστηκε στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης (65-52, 67-54), με τους Ισραηλινούς να παίρνουν τη νίκη με 87-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-10, 38-28, 63-50, 87-74

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Μπράουν , Μπάλντγουιν 33 (8/13 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ) , Μάρτιν 8 (1/6 τρίποντα) , Μένκο 8 (2/2 τρίποντα), Σόρκιν 3 (1), Ντιμπαρτολομέο 5 (1), Κοέν 2 , Νίμπο 2 (13 ριμπάουντ), Ζιβ 6, Κόλσον 11 (1/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ)

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Λο4 (6 ασίστ) , Πρόσιντα 12 (2/9 τρίποντα), Σμιθ 12 (2), , Ντίλοου 4, Βέτζελ 2, Μάτισεκ, Ολίντι 9 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Σνάιντερ 9 (3/5 τρίποντα) , Κουμάτζι 6 , Τίμαν , Σίκμα 4 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λάμερς 4 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Ζούσμαν 8 (2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 λάθη)