Μπαρτσελόνα – Μπάγερν Μονάχου 72-70: Ο Χίγκινς γλίτωσε τους Καταλανούς

Με καλάθι του Χίγκινς, 21’’ πριν το φινάλε, η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Μπάγερν Μονάχου με 72-70 και πέτυχε την 15η νίκη της στη φετινή Euroleague

Η Μπαρτσελόνα δυσκολεύτηκε απέναντι στην σκληροτράχηλη Μπάγερν Μονάχου, αλλά με καλάθι του Κόρι Χίγκινς, 21’’ πριν το τέλος, επικράτησε με 72-70 της γερμανικής ομάδας για την 23η αγωνιστική της Euroleague και πέτυχε την 15η νίκη της στη φετινή διοργάνωση (15-8). Οι Βαυαροί από την άλλη, πάλεψαν αλλά ηττήθηκαν και έπεσαν στο 9-14.

Ο Κόρι Χίγκινς ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 9 πόντους, ενώ πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ήταν ο Νίκολα Μίροτιτς με 12. Από τους φιλοξενούμενους, 15 είχε ο Μπαμπ και 12 ο Γιαραμάζ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 13-10 και λίγο αργότερα με 17-10, με τους Καταλανούς να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο +7 (21-14).

Οι φιλοξενούμενοι στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου μείωσαν στον πόντο (21-20), αλλά η Μπαρτσελόνα αντέδρασε και με ένα σερί 7-0 βρέθηκε ξανά στο +8 (28-20). Οι Βαυαροί, όμως και πάλι κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο Παλαού Μπλαουγκράνα να δείχνει 34-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπάγερν πέρασε μπροστά με 36-34 και 38-36, αλλά η Μπαρτσελόνα έβγαλε ενέργεια στο παρκέ, βρήκε τις λύσεις που έψαχνε και μπήκε στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού με προβάδισμα 4 πόντων (51-47).

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 63-51, αλλά δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους. Η Μπάγερν μείωσε στους 5 (63-58) και λίγο αργότερα στους 2 (70-68), με τους φιλοξενούμενους μάλιστα να ισοφαρίζουν σε 70-70. Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Χίγκινς πήρε στις πλάτες του την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους και με καλάθι 21’’ πριν το φινάλε πέτυχε το καλάθι που έδωσε τη νίκη στην Μπαρτσελόνα, η οποία ξεπέρασε το εμπόδιο της Μπάγερν και ανέβηκε στο 15-8.