Παναθηναϊκός – Βίρτους Μπολόνια 90-76: Μήτογλου, ο νέος «βασιλιάς» του ΟΑΚΑ

Με ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός νίκησε τη Βίρτους με 90-76 - Μεγάλο παιχνίδι από τον Ντίνο Μήτογλου με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ

Αν και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, ο Παναθηναϊκός με σπουδαίο σερί στην τέταρτη περίοδο έκανε την ανατροπή και με εκπληκτικό Μήτογλου πήρε τη νίκη με 90-76 κόντρα στη Βίρτους Μπολόνια.

Οι «πράσινοι» έχοντας βρει νέο πυλώνα στο πρόσωπο του Ντίνου Μήτογλου πέτυχαν 3η συνεχόμενη νίκη και έφτασαν σε θετικό ρεκόρ (5-4) μετά από 9 αγωνιστικές στη Euroleague.

Ένα μοναδικό σερί 20-3 με κυρίαρχο Λεσόρ στο τέταρτο δεκάλεπτο έκανε τη διαφορά για τους «πράσινους».

Κορυφαίοι για τον Παναθηναϊκό, για ακόμη μία φορά ο Ντίνος Μήτογλου με double double (24 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και ακόμη 5 διψήφιοι, Βιλντόζα, Ναν και Σλούκας με 11, Λεσόρ και Μπαλτσερόφσκι με 10 πόντους.

Για τη Βίρτους μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Μπελινέλι με 20 πόντους (5/10 τρίποντα), αλλά και ο Σενγκέλια με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Το ματς

Η Βίρτους μπήκε καλά στο παιχνίδι, με τον Ντάνστον και τον Σενγκέλια να ανοίγουν το σκορ και τον Γκριγκόνις να βάζει στο ματς τον Παναθηναϊκό με τρίποντο.

Ο Μήτογλου με καλάθι και φάουλ έδωσε προβάδισμα στους «πράσινους», με τον Μπαλτσερόφσκι να σκοράρει 4 συνεχόμενους πόντους, πριν αναλάβει δράση ο Ναν, για να δώσει προβάδισμα 5 πόντων στον Παναθηναϊκό (16-11).

Η πρώτη περίοδος έκλεισε με το «τριφύλλι» στο +6 (21-15), με 5 συνεχόμενους πόντους του Μήτογλου.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με πρωταγωνιστή τον Λεσόρ, ο οποίος υπέπεσε σε λάθος, στη συνέχεια σκόραρε σε 23-17, πριν κάνει το τρίτο του λάθος στο παιχνίδι.

Οι επόμενοι 5 πόντοι των «πρασίνων», ανήκαν στον Ναν (30-23), πριν ο Λούντμπεργκ μειώσει τη διαφορά με τρίποντο (30-26).

Ο Παναθηναϊκός με Μπαλτσερόφσκι και Μήτογλου, έφτασε στη μεγαλύτερη διαφορά του (34-26) και στη συνέχεια 36-28, πριν μειώσει ξανά με τρίποντο ο Μπελινέλι.

Η Βίρτους με ένα σερί 5-0 μείωσε στους 3 με τον Χάκετ (36-33), πριν Ναν και Μήτογλου δώσουν εκ νέου προβάδισμα 5 πόντων στους γηπεδούχους.

Ο Γκραντ με τρίποντο 1:27 πριν το ημίχρονο έκανε το 43-37, με τον Ντάνστον να καρφώνει εύκολα και τον Μπελινέλι να σκοράρει από τη βολή της 5ης τεχνικής ποινής στη σεζόν για τον Αταμάν.

Δύο ακόμη βολές του Γκραντ και ένα δίποντο του Μπελινέλι διαμόρφωσαν το 45-42 του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με μια τρίποντη «ραψωδία» από τον Μπελινέλι ο οποίος έδωσε προβάδισμα στη Βίρτους με 47-48, πριν ο Μήτογλου απαντήσει για το 50-48.

Κάπου εκεί εμφανίστηκε στο παιχνίδι ο Λούκα Βιλντόζα που με 10 πόντους κράτησε τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι, κόντρα στα τρίποντα της Βίρτους, που προηγήθηκε μέχρι και με 4 πόντους (59-63), πριν μειώσει στην λήξη της περιόδου με τρίποντο ο Αργεντινός γκαρντ των «πρασίνων» για το 62-63.

Τέσσερεις σερί πόντοι από τη Βίρτους της έδωσαν «αέρα» 5 πόντων στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου (62-67).

Σε εκείνο το σημείο ο Γκριγκόνις αρχικά μείωσε σε 65-67 με γκολ-φάουλ και ο Μήτογλου ισοφάρισε σε 67-67, πριν το εντυπωσιακό σερί του Ματίας Λεσόρ που πέτυχε 10 σερί πόντους για το 77-70.

Τρεις εύστοχες βολές του Σλούκα επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να ξεφύγει με 10 πόντους (80-70), ο Μήτογλου με 5 σερί πόντους έκανε το 85-72 και κάπου εκεί το παιχνίδι είχε «τελειώσει».

Ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Μπαλτσερόφσκι και δύο εύστοχες βολές από τον Γκραντ έδωσαν πολύ σημαντική νίκη στους γηπεδούχους με 90-76.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 45-42, 62-63, 90-76.

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 11 (2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μπαλτσερόφσκι 10 (3 ριμπάουντ), Σλούκας 11 (0/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Γκραντ 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ναν 11 (4/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Λεσόρ 10 (4/5 δίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 6 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Μήτογλου 24 (6/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 1 λάθος), Μαντζούκας.

Βίρτους Μπολόνια (Μπάνκι): Κορντινιέ 2, Λούντμπεργκ 5 (1), Μπελινέκι 20 (5/10 τρίποντα), Παγιόλα 7 (1/5 τρίποντα), Σμιθ 6 (1), Ντόμπριτς, Κέικοκ 2, Σενγκέλια 17 (8/13 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 11 ριμπάουντ), Χάκετ 7, Ντάνστον 6, Αμπάς 4.