Μπασκόνια – Ολυμπιακός 80-69: Απογοήτευσε στη Βιτόρια

Κακό μπάσκετ, πολλά λάθη και ήττα με κάτω τα χέρια στη Βιτόρια από την Μπασκόνια για τον Ολυμπιακό (80-69) - Όαση ο Κάνααν και οι Μιλουτίνοφ, Πετρούσεφ.

Τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του σε ισπανικό έδαφος υπέστη ο Ολυμπιακός, που είδε την Μπασκόνια να επικρατεί με σκορ 80-69 στη «Fernando Buesa Arena», στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Euroleague. Στο 11-10 έπεσαν οι Ερυθρόλευκοι, στο 11-10 ανέβηκαν οι γηπεδούχοι.

Οι Πειραιώτες πραγματοποίησαν μια συνολικά κακή εμφάνιση, έκαναν πολλά λάθη τα οποία πλήρωσαν, έχασαν ξανά αρκετά σουτ κοντά στο καλάθι και δεν μπόρεσαν να περιορίσουν αμυντικά τους Βάσκους, οι οποίοι έβαλαν με τη σειρά τους μεγάλα σουτ και καθάρισαν στην τέταρτη περίοδο το ματς.

Κορυφαίος για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ο Αϊζάια Κάνααν που σταμάτησε στους 19 πόντους, ενώ εξαιρετικό ματς έκαναν οι Νίκολα Μιλουτίνοφ με 12 πόντους και 14 ριμπάουντ και Φιλίπ Πετρούσεφ με 12 πόντους. Από την άλλη πλευρά, ο Μάρκους Χάουαρντ μέτρησε 21 πόντους, ενώ ο Τσίμα Μονέκε πρόσθεσε 13.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά νευρικές κάτι που μαρτυρούσε το ένα καλάθι που είχε επιτευχθεί στο πρώτο δίλεπτο. Η Μπασκόνια βρήκε άμεσα επιθετικό ρυθμό και έτσι μπόρεσε να προηγηθεί με 10-6 στο 5′. Ο Ολυμπιακός όμως δεν το έβαλε κάτω. Έσφιξε την άμυνά του, είδε τον Αϊζάια Κάνααν να είναι απλά ασταμάτητος από μακριά με 4/4 τρίποντα και έτσι κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο όντας στο +3 με το 17-14.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε καλά για τον Ολυμπιακό που με ένα 4-0 του Φιλίπ Πετρούσεφ βρέθηκε στο +7 (21-14) στο 11′. Ο Ιβάνοβιτς πήρε τάιμ άουτ και κάπου εκεί το μομέντουμ άλλαξε με τους Βάσκους να τρέχουν ένα σερί 11-0 έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάρκους Χάουαρντ και να περνούν μπροστά με 25-21, ενώ βρέθηκαν και στο +7 χάρη στο 31-24. Το επόμενο διάστημα άνηκε στον Πετρούσεφ που ήταν εξαιρετικός τόσο σκοράροντας, όσο και πασάροντας, με τους Ερυθρόλευκους να κάνουν ένα σερί 8-0 για το προβάδισμά τους (32-31). Ο Κότσαρ σκόραρε στο φινάλε και έτσι η Μπασκόνια πήγε στα αποδυτήτια με το +1 (33-32).

Η τρίτη περίοδο άρχισε με τους Βάσκους να βρίσκουν σκορ και να προηγούνται 40-34 στο 22′, ωστόσο ο Ολυμπιακός δεν τους άφησε να ξεφύγουν και μείωσε σε 40-38. Οι παίκτες του Ιβάνοβιτς έβγαλαν άμυνες στη συνέχεια, έβαλαν τα μακρινά σουτ και έτσι βρέθηκαν στο +11 (51-40) στο 28′. Οι Ερυθρόλευκοι μείωσαν σε 53-47 με ένα επιμέρους 7-2, όμως οι Βάσκοι ήταν εκείνοι που έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +10 με το 59-49.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε άσχημα για τον Ολυμπιακό, με την Μπασκόνια να φτάνει στο +14 (63-49) στο 31′. Οι Ερυθρόλευκοι μείωσαν στους δέκα (63-53), όμως οι Βάσκοι έτρεξαν ένα σερί 7-0 για το 70-63 και το +17. Η διαφορά κατέβηκε από τους δέκα με στο 73-64, όμως η Μπασκόνια δεν σταμάτησε να σουτάρει καλά, σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό. Έτσι το σύνολο του Ιβάνοβιτς πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 80-69.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 33-32,59-49, 80-69.