Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ζαλγκίρις 81-74

Στις νίκες επέστρεψε η Μακάμπι Τελ Αβίβ, η οποία εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και επικράτησε με 81-74 της Ζαλγκίρις.

Ένας φοβερός και τρομερός Νόρις Κόουλ (26π.–5ρ.–4α.), πήρε από το χέρι τη Μακάμπι και την βοήθησε να επιστρέψει στις νίκες, καθώς επικράτησε με 81-74 της Ζαλγκίρις.

Το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο και καμία να μην ξεφεύγει στο σκορ (15-14). Οι παίκτες του Νέβεν Σπάχια ανέβασαν στροφές στα επόμενα δύο δεκάλεπτα και εκμεταλλευόμενοι την ευστοχία τους στα σουτ τριών πόντων (10/18), κατάφεραν να προηγηθούν με 14 πόντους (65-51) με την λήξη της τρίτης περιόδου. ΄

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πραγματοποίησε την αντεπίθεσή της και με ένα επιμέρους σκορ 10-20 μείωσε στους 4 (75-71) δύο λεπτά πριν τη λήξη. Τότε όμως ο Μπόλντεν με τρίποντο έστειλε τη διαφορά στους 7 (78-71) και κλείδωσε τη νίκη για τους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 39-29, 65-51, 81-74