Ιταλία – ΗΠΑ 63-100: Ξέσπασαν με «100άρα» οι Αμερικάνοι

Οι Αμερικάνοι, έδειξαν τα δόντια τους στην Ιταλία με 63-100, μετά την ήττα από τους Λιθουανούς. Περιμένει αντίπαλο στα ημιτελικά από το Γερμανία - Λετονία.

Η Αμερική έδειξε πως διάλεξε αντίπαλο, η ήττα από τη Λιθουανία ήταν μία κακή παρένθεση και διαλύοντας την Ιταλία (63-100) πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, εκεί οπού θα τεστάρει τις δυνάμεις της απέναντι στον νικητή του Γερμανία – Λετονία.

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε από νωρίς η team USA δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι σε μία Ιταλία, που είχε ως πρωταγωνιστή… τον Ποτσέκο, που έψαχνε τρόπους να γλιτώσει τη βαριά ήττα για την ομάδα του με λάθος τρόπους.

Με αρκετό open play από τους NBAers του Στιβ Κερ, νωρίς μέσα στο παιχνίδι η Αμερική ξέφυγε γρήγορα στο σκορ με τον Μπρίτζες να αντιμετωπίζει το καλάθι σαν… «βαρέλι» (24 πόντους, 7 ριμπάουντ).

Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους Ιταλούς να βρίσκονται ήδη με 10 πόντους πίσω (14-24) με την Αμερική να έχει ξεκινήσει με 4/9 τρίποντα. Το τραγικό 0/12 πίσω από τα 6.75 για την Ιταλία στο δεύτερο δεκάλεπτο επέτρεψε στους Αμερικάνους να διευρύνουν τη διαφορά μέχρι και στο +24 (22-46), πριν μειώσουν οι «Ατζούρι» σε 24-46 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ήταν ένα πάρτι για την ομάδα του Κερ, με βομβαρδισμό έξω από τη γραμμή του τριπόντου (7/9 εύστοχα) και με επιμέρους σκορ 20-37 η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +39 (44-83).

Η Ιταλία παρουσιάστηκε ανταγωνιστική μόνο στην 4η περίοδο την οποία κέρδισε με επιμέρους 19-17, με την Αμερική βέβαια να έχει χαλαρώσει εντελώς στην άμυνα και να ξεκουράζει τους βασικούς, εν όψει του ημιτελικού.

Η Αμερική είχε 18 περισσότερα ριμπάουντ από την Ιταλία (51-33) και φυσικά την τεράστια διαφορά έκανε το τρίποντο, στο οποίο η ομάδα του Ποτσέκο είχε 18.4%, με την USA στο 47.2%, που σε συνδυασμό με το 61.3% στο δίποντο έκαναν πολύ εύκολη τη δουλεία για τους ίδιους.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 24-46, 44-83, 63-100