Μπορούν και χωρίς τον Λέοναρντ οι Κλίπερς

Η ομάδα του Λος Άντζελες επικράτησε των Μπλέιζερς με 122-117 και απέδειξε ότι έχει το ρόστερ για να αντεπεξέλθει σε κάθε δυσκολία.

Και τι έγινε που έλειπε ο Καουάι Λέοναρντ; Οι Κλίπερς δεν καταλάβαιναν τίποτα και έστω και δύσκολα έκαμψαν την αντίσταση των Μπλέιζερς με 122-117.

Το Πόρτλαντ βρέθηκε μπροστά με 10 πόντους (9-19) στο πρώτα τέσσερα λεπτά, οι Κλίπερς ισοφάρισαν (26-26) στο 8′,  αλλά το τέλος του πρώτου δωδεκαλέπτου (37-34) τους βρήκε πίσω στο σκορ με τρεις ποντους.  Στο ίδιο μομέντουμ κύλησε το δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Μπλέιζερς να προηγούνται με έξι πόντους στο ημίχρονο (75-69).

Μάλιστα στο 27′  η ομάδα του ΜακΚόλουμε προηγήθηκε ακόμα και με 11 πόντους (72-81) αλλά δεν κατάφερε να ανεβάσει την απόσταση και βρέθηκε μόλις ένα πόντο στο τέλος του τρίτου δωδεκαλέπτου (96-95). Οι Κλίπερς τελικώς πήραν την νίκη δια πυρός και σιδήρου, επικρατώντας των Μπλέιζερς με 122-117.

Από τους Κλίπερς ξεχώρισαν οι Πολ Τζόρτζ και Λάντρι Σάμετ με 21 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους Μπλέιζερς διακρίθηκε ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ με 29 πόντους, με τους Νταμιάν Λίλαρντ και Γκάρι Τρέντ Τζούνιορ να προσθέτουν από 22 πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 37-34, 75-69, 96-95, 117-122