Μπακς – Καβαλίερς 117-102: Συγκλονιστικός ο Γιάννης, μεγάλη νίκη για τα «Ελάφια»

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει «όργια» στο παρκέ, οι Μπακς επικράτησαν με 117-102 των Καβαλίερς αν και για μεγάλο διάστημα του ματς βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο.

Μία νίκη χώριζε τις δύο ομάδες πριν το τζάμπολ. Οι Μπακς με το δεύτερο καλύτερο ρεκόρ στο NBA υποδέχτηκαν τους Καβαλίερς με το τρίτο καλύτερο ρεκόρ και για ένα ημίχρονο τα… είδαν όλα. Μέχρι που ο Γιάννης Αντετοκούνμπο το πήρε προσωπικά. Με απίθανο δεύτερο μέρος, και με τον «Greek Freak» να κάνει ό,τι θέλει τα «ελάφια» έφεραν τούμπα το ματς στο οποίο βρέθηκαν να κυνηγούν διψήφιες διαφορές και πήραν τη νίκη με 117-102. Στο 13-5 πλέον το Μιλγουόκι, στο 12-7 έπεσε το Κλίβελαντ.

Ο Γιάνναρος ήταν ο κορυφαίος του παρκέ και τελείωσε το ματς με 38 πόντους, 11/17 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 10/14 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 μπλοκ ενώ ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του με εννιά καρφώματα! Ο Κάρτερ ακολούθησε με 18 πόντους και 5/6 τρίποντα ενώ για τους Καβαλίερς ο Μίτσελ είχε 29 πόντους και ο Γκάρλαντ 20.

Από νωρίς έδειξαν τις διαθέσεις τους οι Καβαλίερς και προηγήθηκαν με +13 (13-26) ενώ έφτασαν ακόμη και στο +16 (31-47) στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Ο Γιάννης πάλευε μόνος του ουσιαστικά, αλλά αυτό δεν έφτανε. Μέχρι το ημίχρονο. Στην τρίτη περίοδο το έργο άλλαξε ολοκληρωτικά.

Με τον Έλληνα σταρ μπροστάρη και τον Χόλιντεϊ να δίνει σημαντικές βοήθειες οι Μπακς όχι μόνο γύρισαν το ματς, αλλά πήραν και διαφορά 14 πόντων (87-73) στο τέλος της τρίτης περιόδου, όπου «έτρεξαν» ένα απίθανο επιμέρους σκορ 23-2. Πλέον το νερό είχε μπει στο αυλάκι για τα «Ελάφια» που διαχειρίστηκαν άψογα το παιχνίδι κι έφτασαν σε ακόμη μία νίκη, με το 117-102.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-30, 52-63, 87-73, 117-102

Μπακς: Άλεν 8 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 28:15), Γιάννης Αντετοκούνμπο 38 (11/17 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 10/14 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 μπλοκ σε 30:58), Λόπεζ 8 (2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κάρτερ 18 (5/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χόλιντεϊ 9 (4/13 σουτ, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πόρτις 14 (2/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Νουόρα 7 (2/8 σουτ, 5 ριμπάουντ), Χιλ 5 (1), Μάθιους 5 (1), Μαμουκελασβίλι 3, Μπότσαμπ 2, Γκριν, Θανάσης Αντετοκούνμπο

Καβαλίερς: Γουέιντ 7 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ),Ίβαν Μόμπλι 8 (2/12 σουτ, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Άλεν 1, Μίτσελ 29 (6/13 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 2/2 βολές), Γκάρλαντ 20 (6/13 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Οκόρο 13 (1 τρίποντο, 6/6 βολές), Οσμάν 8 (2), Λόπεζ 8, Αϊζέια Μόμπλι 2, Νέτο 1, Ντιακίτε 5 (1)