Σέλτικς – Σίξερς 121-87: Τους «ισοπέδωσαν» και έκαναν το 1-1

Με μια... τρομακτική εμφάνιση, οι Μπόστον Σέλτικς, διέλυσαν τους Φιλαδέλφεια Σίξερς με σκορ 121-87 και έφεραν τη σειρά στο 1-1.

Η… αύρα του MVP, Τζόελ Εμπίντ, δεν έφτανε για τους Φιλαδέλφεια Σίξερς που είδαν τους Μπόστον Σέλτικς να κάνουν ό,τι θέλουν στο «TD Garden», διαλύοντάς τους με σκορ 121-87 στο Game 2 και φέρνοντας τη μεταξύ τους σειρά στο 1-1. Πλέον τα επόμενα δύο ματς που θα κρίνουν πολλά θα γίνουν στην Πενσυλβάνια.

Το πρώτο μέρος της αναμέτρησης ήταν αρκετά ανταγωνιστικό, με την ομάδα του Τζο Μαζούλα να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να χτίζει ένα μικρό προβάδισμα, ολοκληρώνοντας το ημίχρονο στο +8 χάρη στο 57-49. Η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική για τους Σίξερς με τους «κέλτες» να τρέχουν ένα επιμέρους 35-16, βάζοντας ουσιαστικά τέλος στο ματς, μιας και στο τελευταίο δωδεκάλεπτο δεν άλλαξε τίποτα.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τζέιλεν Μπράουν με 25 πόντους, ενώ ο Τζέισον Τέιτουμ πρόσθεσε άλλους 23, με τους Ντέρικ Γουάιτ και Μάρκους Σμαρτ να έχουν από 15 έκαστος. Στην άλλη πλευρά, ο Τομπάιας Χάρις έβαλε 16 πόντους και ο Τζόελ Εμπίντ άλλους 15.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-22, 57-49, 92-65, 121-87