«Άλωσαν» το Πόρτλαντ ο Κλίπερς

Σπουδαίο «διπλό» κορυφής από την ομάδα του Λος Άντζελες

Νίκη που τους κράτησε στην κορυφή της Δυτικής περιφέρειας πέτυχαν οι Λος Άντζελες Κλίπερς επικρατώντας με 104-100 των Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς.

Παρότι οι Μπλέιζερς είχαν μια απόσταση ασφαλείας 15 πόντων στην 3η περίοδο, η ομάδα του Ντοκ Ρίβερς με ένα φοβερό σερί 38-16 πέρασε μπροστά.

Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, όμως η ευστοχία του Μπέβερλι από τη γραμμή των βολών με το σκορ στο 102-100 χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

O Τομπάιας Χάρις έκανε φοβερή εμφάνιση για τους Κλίπερς τελειώνοντας με 34 πόντους 11 ριμπάουντ, ενώ ο Ντανίλο Γκαλινάρι πρόσθεσε άλλους 17.

Ο Ντέμιεν Λίλαρντ σημείωσε 30 πόντους και προσπάθησε να «σώσει» την ομάδα του από την αστοχία του Σι Τζέι ΜακΚόλουμ (8/21 σουτ).

Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη ήττα των Μπλέιζερς, οι οποίοι μέσα σε διάστημα λίγων ημερών υποχώρησαν από την 1η στην 6η θέση της Δύσης.