Κινγκς – Μπλέιζερς 108-113

Με τον Γιουσούφ Νούρκιτς να κάνει τα πάντα, οι Μπλέιζερς πέρασαν από το Σακραμέντο με 113-108.

Με τον πιο εμφατικό τρόπο ξεκίνησε το 2019 ο Γιουσούφ Νούρκιτς στη νίκη των Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς επί των Σακραμέντο Κινγκς με 113-108. Ο Βόσνιος σέντερ τελείωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους, 23 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα και 5 μπλοκ! Ο «μαγικός» Νούρκιτς είχε στο πλάι του και τον… συνήθη ύποπτο, Ντέιμιαν Λίλαρντ ο οποίος σημείωσε 25 πόντους και είχε από 6 ασίστ και ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι που κατάφεραν με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο να στείλουν το ματς στην παράταση (103-103), είχαν σε εξαιρετική βραδιά τον Μπάντι Χιλντ ο οποίος σημείωσε 27 πόντους. Από κοντά και ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς ο οποίος τελείωσε έχοντας 19 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Ο Κώστας Κουφός αγωνίστηκε για τους Κινγκς μόλις 8 λεπτά και μέτρησε 2 πόντους και 3 ριμπάουντ.