«Έσπασαν» το ρόδι Νετς και Σέλτικς (vids)

Οι Νετς πήραν το ντέρμπι της Νέας Υόρκης κόντρα στους Νικς (113-109) και οι Σέλτικς επικράτησαν των Ράπτορς (112-106) πετυχαίνοντας τις πρώτες νίκες της χρονιάς.

Οι Νετς υποδέχτηκαν τους συμπολίτες Νικς, στο Barclays Center της Νέας Υόρκης σε ένα ματς που οι γηπεδούχοι φαίνονταν ως οι απόλυτοι κυρίαρχοι. Είχαν συνεχώς το προβάδισμα από τις πρώτες φάσεις της αναμέτρησης, με τη διαφορά κάπου στα μέσα του τρίτου δωδεκάλεπτου να φτάνει και το +18 (81-63).

Από το σημείο αυτό και μετά όμως οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να βγάζουν αντίδραση. Κατάφεραν να μειώσουν στο τέλος της τρίτης περιόδου (94-83), ενώ τα έδωσαν όλα στην τέταρτη μετατρέποντας το ματς σε ένα σκληρό ντέρμπι. Κατάφεραν μάλιστα να προηγηθούν και με τρεις πόντους (109-106) με λιγότερο από 4΄να απομένουν.

Κάπου εκεί όμως μίλησε η καλύτερη ομάδα. Οι Νετς πέτυχαν ένα σερί 7-0, ο Ίρβινγκ πέτυχε ένα τρίποντο μαχαιριά δίνοντας στην ομάδα του Μπρούκλιν και πάλι το προβάδισμα στα 23’’ (111-109), μέχρι και το τελικό 113-109 που διαμόρφωσε ο Ντίνγουιντι.

Για τους φιλόδοξους Νετς που πέτυχαν την πρώτη νίκη της σεζόν, καλύτερος ήταν ο Ίρβινγκ (26π), με τους Ντίνγουιντι (20π), Χάρις (13π) και ΛεΒερτ (12π) άξιους συμπαραστάτες.

Από την άλλη για τους Νικς που έχουν πλέον σερί 0-2, ο Τρίερ ξεχώρισε με 22 πόντους και η τριάδα Νοξ (16π), Μπάρετ (16π) και Ραντλ (14π/11 ριμπ) προσπάθησαν αλλά δεν τα κατάφεραν μέχρι τέλους.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-23, 64-51, 94-83, 113-109

Στο άλλο σημαντικό ντέρμπι της ημέρας στο ΝΒΑ, οι Σέλτικς υποδέχτηκαν στο TD Garden τους πρωταθλητές Ράπτορς. Το ματς ήταν αντάξιο των ονομάτων των δύο ομάδων, αφού εξελίχθηκε σε ένα μπρα ντε φερ με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια πολλές φορές κατά τη διάρκεια του.

Το ημίχρονο έκλεισε υπέρ των Σέλτικς με βραχεία κεφαλή (50-49), αλλά στο τρίτο δωδεκάλεπτο οι Ράπτορς κατάφεραν να βρουν κάποιος αναπάντητους πόντους κλείνοντας με ρο υπέρ τους +6 (82-76). Ωστόσο οι παίκτες του Μπραντ Στίβενς, κρατούσαν το καλύτερο για το τέλος και με ένα επί μέρους 36-24 στην τέταρτη περίοδο, πήραν σπουδαία νίκη με 112-106.

Οι Σέλτικς πέτυχαν την πρώτη νίκη της σεζόν και το οφείλουν στην τριάδα των Μπράουν (25π/9 ριμπ), Τέιτουμ (25π/9 ριμπ) και Γουόκερ (22π/6 ριμπ), την ώρα που ο Χέιγουορντ είχε 15 πόντους (3/4 τριπ) και 8 «σκουπίδια».

Για τους ηττημένους Καναδούς, το δίδυμο των Σιάκαμ (33π/8 ριμπ) και Λάουρι (29π/7 ασίστ) ήταν τρομακτικό, αλλά δεν είχε την κατάλληλη υποστήριξη από άλλους παίκτες για να φτάσει τελικά στη νίκη.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-21, 50-49, 76-82, 112-106

Την ίδια ώρα οι Μινεσότα Τίμπεργουλβς έκαναν το 2/2 στο πρωτάθλημα και μάλιστα με δύο εκτός έδρας νίκες, αυτή τη φορά επί των Χόρνετς στο Spectrum Center. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εξαιρετικά παίρνοντας το προβάδισμα με 19-4. Γρήγορα οι Λύκοι βρήκαν αντίδραση κλείνοντας το πρώτο δωδεκάλεπτο μόλις στο -2 (32-30). Το ματς παρέμεινε εξαιρετικά ανταγωνιστικό μέχρι και το ημίχρονο με τους Τίμπεργουλβς να κλείνουν το πρώτο μέρος στο +2 (58-56).

Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι… εξαφανίστηκαν, η Μινεσότα έστησε πάρτι και τελικά πήρε μια πανεύκολη νίκη, κάνοντας επίδειξη δύναμης με 121-99. Κορυφαίος για τους νικητές ο Καρλ Άντονι Τάουνς (37π/15 ριμπ/8 ασίστ), έχοντας τη βοήθεια των Γουίγκινς (16π) και Οκόγιε (14π). Από την άλλη για τους Χόρνετς το δίδυμο των Γκράχαμ (24π) και Μπρίτζες (17π) ξεχώρισε, οι Ροζίερ (11π/10 ασίστ) και Ουάσιγκτον (10π/10 ριμπ) προσπάθησαν αλλά όλα αυτά δεν ήταν αρκετά.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-30, 56-58, 81-103, 99-121

Την πρώτη νίκη της χρονιάς πέτυχαν και οι Μπουλς επί των Μέμφις Γκρίζλις που τρέχουν πλέον ένα σερί 0-2. Οι γηπεδούχοι Γκρίζλις ξεκίνησαν πολύ καλά μπροστά στο κοινό τους στο FedEx Forum. Έδειχναν να έχουν τον έλεγχο του ματς έχοντας από το ξεκίνημα του αγώνα το προβάδισμα. Η διαφορά μάλιστα πήγε γρήγορα σε διψήφια επίπεδα κλείνοντας το ημίχρονο στο +13 (60-47).

Η διαφορά αυτή παρέμεινε μέχρι και τα μέσα του τρίτου δωδεκάλεπτου (75-64), μέχρι που ανέλαβε δράση ο Ζακ ΛαΒιν για τους Μπουλς. Επιδόθηκε σε ένα εκπληκτικό hero ball και συμπαρέσυρε τους συμπαίκτες του στην ανατροπή. Ανατροπή η οποία ήρθε στο τέλος μιας τέταρτης περιόδου… θρίλερ, με τους Ταύρους να παίρνουν τελικά τη νίκη στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης με 110-102.

Εκπληκτικός ο Ζακ ΛαΒιν που πέτυχε 37 πόντους (13/23 σουτ), έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Γουάιτ με 25 πόντους (10/16) πετυχαίνοντας 62 από τους 102 πόντους της ομάδας τους! Τζάκσον (23π/11 ριμπ), Κλαρκ (14π) και Κράουντερ (13π/9 ριμπ) προσπάθησαν για τους Χόρνετς αλλά δεν κατάφεραν να φέρουν τη νίκη.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-25, 60-47, 81-79, 102-110