Aντβέρπ – Ήττα εκτός έδρας για τους Βέλγους στο πρωτάθλημα

Η Αντβέρπ γνώρισε την ήττα με 2-1 στην έδρα της Σεντ Τρουίντεν για την 15η αγωνιστική του Βέλγικου πρωταθλήματος

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Europa League, γνώρισε την ήττα με 2-1 με αντίπαλο την Σέντ Τρουίντεν στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα του Βελγίου.

Έτσι η πρωτοπόρος Ουνιόν Ζιλουάζ έχει την ευκαιρία να ξεφύγει με επτά βαθμούς από την Άντβερπ, παίρνοντας έτσι ισχυρό προβάδισμα στην υπόθεση τίτλος.

H γηπεδούχος Τρουίντεν μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να προηγηθεί στο 31ο λεπτό με τον Χαγιάσι, με τον Κόιτα στο 37ο να διπλασιάζει τα τέρματα για την ομάδα του. Το 2-0 ήταν το σκορ του ημιχρόνου, με την Άντβερπ στην επανάλληψη να είναι ανώτερη, ωστόσο το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο σκορ με σκόρερ τον Σαμάτα στο 82ο λεπτό για το τελικό 2-1.

H ενδεκάδα της Αντβέρπ: Μπουτέζ, Ντε Λαέτ, Σεκ, Ένχελς, Βίνες, Γιουσούφ (46′ Φίσερ), Βεστράετε, Μπαλικβίσα (63′ Σαματά), Ναϊνγκολάν, Μπένσον (72′ Ντβόμο), Φρέι (79′ Έγκεντσταιν).