Κύπελλο Ισπανίας: Απέφυγε μεγάλο κάζο η Μπέτις στο ντεμπούτο του Σωκράτη ως βασικός

Η Μπέτις τα... είδε όλα κόντρα στη Βιλανοβένσε, αλλά πήρε τη νίκη-πρόκριση (1-2) με δύο γκολ στο φινάλε. Ντεμπούτο για Παπασταθόπουλο ως βασικός.

Η Μπέτις απέφυγε το κάζο απέναντι στην Βιλανοβένσε (ομάδα 4ης κατηγορίας) και με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά επικράτησε 2-1 και προκρίθηκε στον 3ο γύρο του Copa Del Rey.

Μετά τις Βαγιαδολίδ και Αλμερία, η ομάδα της Ανδαλουσίας έφτασε μία ανάσα από ένα αποκλεισμό-σοκ, καθώς μέχρι το 89ο λεπτό βρισκόταν πίσω στο σκορ από το γκολ του Ισραελ Κάνο στο 63′.

Η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι, που είχε βασικό για πρώτη φορά τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο, τα έπαιξε όλα για όλα στη συνέχεια και αφού ισοφάρισε στο 89′ με τον Εζαλζουλί, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με το τέρμα του Ιγκλέσιας έφερε τα πάνω και συνεχίζει στο Κύπελλο Ισπανίας.

Αντίθετα, η Μαγιόρκα με δύο γκολ του Χαβιέ Γιαμπρές μέσα σε πέντε λεπτά στο δεύτερο μέρος, επικράτησε άνετα εκτός έδρας με 3-0 της Βάλες Εγκουές και προκρίθηκε στον 3ο γύρο της διοργάνωσης.