Τα αποτελέσματα της Γ’ Εθνικής: Αγχωτική νίκη για Καλαμάτα, «στραβοπάτησε» στην Κρήτη ο Εθνικός

Η Καλαμάτα παρουσίασε δύο πρόσωπα κόντρα στον ΑΟ Υπάτου και χάρη στο γκολ του Μίνγκα στο 5΄ επικράτησε με 1-0. Στο 1-1 με τη Νεάπολη «κόλλησε» ο Εθνικός.

Η Καλαμάτα δεν έπεισε με την εμφάνισή της κόντρα στον ΑΟ Υπάτου αλλά χάρη στο γκολ του Μίνγκα από το 5΄ επικράτησε με 1-0. Στην επανάληψη η Μαύρη Θύελλα παρουσίασε πολλά αμυντικά κενά και κινδύνευσε με ισοφάριση. Πλέον η προσοχή όλων στρέφεται στο μεγάλο ντέρμπι κόντρα στον Ασπρόπυργο!

Μόλις στο 1ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έδειξαν τη διάθεσή τους να καθαρίσουν από νωρίς το ματς, όταν μετά από ωραία ενέργεια των Φουάση, Ψάνη ο Πέριτς έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Σταυριανός ήταν σε ετοιμότητα.

Στο 5΄με εκπληκτικό σουτ ο Μίνγκα έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ (1-0) για την Καλαμάτα. Λίγο αργότερα, στο 14′ ο Φουάσης εκτέλεσε φάουλ, αλλά ο Σταυρινός μπλόκαρε την μπάλα. Στην συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν αποδιοργανωμένοι στην άμυνα, ο ΑΟ Υπάτου «φλέρταρε» με το γκολ της ισοφάρισης, αλλά εν τέλει δεν το βρήκε ποτέ.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Γιάννης Χριστόπουλος): Κασωτάκης, Τσόπελας, Ψάνης (46΄ Λαθύρης), Βοσκόπουλος, Χίλγκεν, Αντωνιάδης, Πέριτς, Πινδώνης, Μάρκοβιτς, Μίνγκας, Φουάσης.

ΑΟ ΥΠΑΤΟΥ (Στάθης Σταθόπουλος): Σταυριανός, Δέδες, Οικονομόπουλος, Ευθυμίου, Λάμπρου, Γκούμας, Μητσόπουλος, Ντελέκος, Μπερνιδάκης, Καράι, Μπομπανά.