Έκανε το καθήκον της η Μπάγερν (2-1) – «Τρίποντο» τετράδας για τη Βόλφσμπουργκ (1-0)

Χωρίς να ανεβάσει έντονα στροφές, η Μπάγερν έκανε τη δουλειά και επικράτησε με 2-1 της Φράιμπουργκ. Νίκη τετράδας για τη Βόλφσμπουργκ που έφτασε στο «τρίποντο» (1-0) κόντρα στην Άουγκσμπουργκ.

Μπάγερν – Φράιμπουργκ 2-1

Τι και αν δεν «τρέλανε» τον κόσμο της; Τι και αν δεν άναψε τις μηχανές της; Η Μπάγερν έκανε τη δουλειά και έφτασε σε μία εύκολη νίκη, παρά το χαμηλό σκορ…

Με ένα γκολ του Λέον Γκορέτσκα στα μισά του πρώτου μέρους και άλλο ένα του Λεβαντόσφκσι στο δεύτερο μέρος, οι Βαυαροί έφτασαν σε ένα εύκολο «τρίποντο» και επικράτησαν με 2-1 της Φράιμπουργκ, φτάνοντας στους 40 βαθμούς.

Η ομάδα του Νάγκελσμαν είχε τον απόλυτο έλεγχο από το πρώτο κιόλας λεπτό, ωστόσο δεν είχε την κλασική της ευκαιρία. Εν τέλει κατάφερε να ανοίξει το σκορ και να πάρει το προβάδισμα στο 30ο λεπτό, χάρη στον Λέον Γκορέτσκα.

Οι Βαυαροί… καθάρισαν την υπόθεση με τον Ρόμπερτο Λεβαντόφσκι στο 75ο λεπτό, μετά από ασίστ του Σανέ. Το μόνο που κατάφερε η Φράιμπουργκ, ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις και να διαμορφώσει το τελικό 2-1 με τον Χαμπέρερ.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Νόιερ, Ζούλε, Ουπαμεκάνο, Ερνάντες (84′ Νιαντσού), Ντέιβις, Κίμιχ, Γκορέτσκα (71′ Τολισό), Κομάν (66′ Γκνάμπρι), Μίλερ (71′ Μουσιάλα), Σανέ (84′ Τσούπο Μότινγκ), Λεβαντόφσκι

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ: Φλέκεν, Γκούλντε (80′ Ντεμίροβιτς), Λίνχαρτ, Σλότερμπεκ, Κούμπλερ (80′ Σιλντίγια), Έγκεσταϊν (73′ Χάμπερερ), Χόφλερ, Γκούντερ, Γέονγκ (59′ Σαντέ), Χόλερ, Γκρίφο

Βόλσφμπουργκ – Άουγκσμπουργκ 1-0

Ξανά στην τετράδα η Βόλφσμπουργκ. Μετά το διπλό με την Μπάγερ Λεβερκούζεν, η Βόλφσμπουργκ κατάφερε να φτάσει σα ακόμη μία σπουδαία νίκη, επικρατώντας με 1-0 της Άουγκσμπουργκ. Μία νίκη η οποία έφερε την ομάδα του Κόχφελντ σε τροχιά… σεντονιού, καθώς με το συγκεκριμένο «τρίποντο» ανέβηκε και πάλι στην τέταρτη θέση.

Το γκολ του Ενμέτσα στο 14ο λεπτό έκανε τη δουλειά για τους γηπεδούχους, που δεν άφησαν σε κανένα σημείο τους φιλοξενούμενους να φτάσουν κοντά στην εστία, φτάνοντας έτσι σε ένα πάρα πολύ εύκολο «τρίποντο».

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Κάστελς, Μπορνό (57′ Φαν Ντερ Φεν), Γκιλαβογκί, Μπρουκς, Μπακού (82′ Εμπαμπού), Άρνολντ, Γκέρχαρντ, Οτάβιο (69′ Ρουσιγιόν), Στέφεν (57′ Λουκεμπάκιο), Ενμετσά (82′ Γκέρχαρντ), Βέγκχορστ

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ: Γκίκεβιτς, Γκάμνι, Γκοουβελέου, Όξφορντ, Πέντερσεν, Μάιερ, Στρομπλ (39′ Ντορς), Καλιτζούρι (64′ Χαν), Ρούμπεν Βάργκας (64′ Κόρντοβα), Φινμπόγκασον (46′ Νιντερλέχνερ, 75′ Γκρέγκοριτς), Ζεκίρι