Μόνη τρίτη η Χόφενχαϊμ (3-1) – Ανεβαίνει η Λειψία (4-1)

Η Χόφενχαϊμ επικράτησε με 3-1 της Άουγκσμπουργκ για την 18η αγωνιστική της Bundesliga και ανέβηκε στην 3η θέση, ενώ η Λειψία επέστρεψε στις νίκες μετά το 4-1 επί της Μάιντζ.

Η Χόφενχαϊμ πήρε σημαντική εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Άουγκσμπουργκ για την 18η αγωνιστική της Bundesliga, ανέβηκε μόνη στην 3η θέση και βρίσκεται στο -3 (με παιχνίδι περισσότερο) από τη δεύτερη Ντόρτμουντ.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 5′ με τον Γκρέγκοριτς, αλλά ο Μπεμπού με δύο γκολ (38′, 44′) γύρισε το ματς πριν το ημίχρονο, ενώ ο Ράουμ στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Μετά από 2 ανεπιτυχή αποτελέσματα, η Λειψία επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας άνετα με 4-1 της Μάιντζ.

Οι «Ταύροι» απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα στο 20′, καθώς αποβλήθηκε ο Χακ της Μάιντζ και ένα λεπτό αργότερα ο Σίλβα έκανε το 1-0. Στο 47′ ο Σομποσλάι σημείωσε το 2-0 και δέκα λεπτά αργότερα ο Σουνγκ μείωσε σε 2-1 για τη Μάιντζ.

Ο Ενκουκού στο 58′ έκανε το 3-1 στο 58′ και ο Σίλβα διαμόρφωσε το τελικό 4-1 στο 61′.