Συνεχίζει ακάθεκτη η Λεβερκούζεν (1-2) – Ακόμη δύο χαμένοι βαθμοί για την Ντόρτμουντ (1-1)

Μια εβδομάδα μετά την εμφατική νίκη με 3-0 κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου, η Μπάγερ Λεβερκούζεν πέρασε νικηφόρα και από την έδρα της Χάιντεχναϊμ (1-2), αυξάνοντας προσωρινά την διαφορά στο +8. Ακόμη ένα στραβοπάτημα για την Ντόρτμουντ αυτή την φορά στην έδρα της Βόλφσμπουργκ (1-1).

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί κόντρα στην νεοφώτιστη Χάιντενχαϊμ, παίρνοντας έτσι την νίκη με 2-1 εκτός έδρας για να ξεφύγει έστω και προσωρινά στο +8 από την δεύτερη Μπάγερν Μονάχου.

Οι «ασπιρίνες» προηγήθηκαν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με τον Φρίμπονγκ από ασίστ του Αντλί, με τον δεύτερο στη συνέχεια από ρόλο δημιουργού να αναλαμβάνει ρόλο εκτελεστή «σφραγίζοντας» την νίκη για την ομάδα του στο 81′.

Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν να κάνουν ήταν να μειώσουν για το τελικό 2-1 με τον Τιμ Κλάιντινστ στο 87′.

Νέο στραβοπάτημα για την Ντόρτμουντ

Όπως και κόντρα στην Χάιντενχαϊμ έτσι και τώρα στην έδρα της Βόλφσμπουργκ η Ντόρτμουντ άφησε δύο απρόσμενους βαθμούς στην μάχη που κάνει για την κατάληψη της 4ης θέσης, μένοντας στο 1-1.

Έτσι οι γηπεδούχοι έμειναν για έβδομο ματς χωρίς νίκη, με τους Βεστφαλούς από την άλλη να δίνουν την ευκαιρία στην Λειψία να πλησιάσει στο -1.

Οι Βεστφαλοί είδαν τον Φίλκρουγκ να ανοίγει το σκορ, ωστόσο, οι «λύκοι», έφτασαν στην ισοφάριση με τον Γκέρχαρντ στο 63′.