Τρίποντο τετράδας για την Λειψία (1-2) – Η Χόφενχαϊμ πήρε την ματσάρα με την Γκλάντμπαχ (4-3)

Η Λειψία πέρασε από την έδρα της Χαϊντενχάιμ (1-2) και ανέβηκε στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας - Σημαντικές νίκες για Βόλφσμπουργκ (1-0) και Ντάρμσταντ (2-0) - Η Χόφενχαϊμ πήρε στις καθυστερήσεις το τρελό ματς με την Γκλάντμπαχ (4-3)

Η Λειψία πέτυχε την τρίτη διαδοχική της νίκη και ανέβηκε στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας. Για την 30η αγωνιστική της Bundesliga, οι Ταύροι πέρασαν από την έδρα της Χαϊντενχάιμ έφτασαν τις τρεις διαδοχικές νίκες και είναι αήττητοι εδώ και επτά αγωνιστικές με απολογισμό έξι νίκες και μια ισοπαλία.

Η ομάδα του Μάρκο Ρόζε άνοιξε το σκορ στο 43′ με τον Σέσκο, οι γηπεδούχοι όμως ισοφάρισαν με τον Ντόβεναν στο 69′. Οι φιλοξενούμενοι, τελικά πήραν την νίκη με το γκολ του Οπέντα στο 85′, φτάνοντας τους 59 βαθμούς και την τέταρτη θέση.

Η Βόλφσμπουργκ επικράτησε εντός έδρας της Μπόχουμ με 1-0 και την έβαλε σε νέες… περιπέτειες στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και κατάφεραν να μετουσιώσουν σε γκολ τις ευκαιρίες τους στο 43ο λεπτό της αναμέτρησης, με το γκολ του Γιόνας Βιντ. Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε και οι «λύκοι» μια πολύ σημαντική νίκη ενόψει των τελευταίων αγωνιστικών του γερμανικού πρωταθλήματος.

Η Ντάρμσταντ έφυγε με το τρίποντο από την έδρα της Κολωνίας με σκορ 2-0, και πήρε μόλις την τρίτη νίκη της στη σεζόν. Τα γκολ που έκριναν την αναμέτρηση πέτυχαν στο 57ο λεπτό ο Κρίστοφ Κλάρερ και ο Γουίλιελμσον στο 90’, χαρίζοντας τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς στην Ντάρμσταντ.

Το ματς της αγωνιστικής έγινε στην «ΠριΖίρο Αρίνα», με την Χόφενχαϊμ να παίρνει στις καθυστερήσεις την νίκη κόντρα στην Γκλάντμπαχ. Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Βέγκχορστ (36’), Πρέμελ (58’), Κάμπακ (66’) και ο Σταχ στο 90+1’. Για τους φιλοξενούμενους το χατ τρικ του Χακ (39’, 78’, 89’) δεν ήταν αρκετό για να πάρουν κάτι από το παιχνίδι.