Ο Παυλίδης σκόραρε και πάλι, αλλά η Άλκμααρ έχασε (2-1)

Για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική έβαλε γκολ στην Eredivisie ο Βαγγέλης Παυλίδης, αλλά η Άλκμααρ δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε με 2-1 από την Τσβόλε

Τον δρόμο προς τα δίχτυα σε δεύτερη σερί αγωνιστική στο ολλανδικό πρωτάθλημα βρήκε ο Βαγγέλης Παυλίδης, αλλά αυτήν τη φορά το γκολ που πέτυχε δεν έφερε βαθμό ή βαθμούς για την Άλκμααρ.

Η ΑΖ έπεσε «θύμα» έκπληξης, καθώς ηττήθηκε με 2-1 στην έδρα της Τσβόλε, η οποία έπαιζε ένα από τα «τελευταία της χαρτιά» για να παραμείνει στην κατηγορία. Με το «τρίποντο» που πήρε «ξεκόλλησε» από την τελευταία θέση της κατάταξης κι ελπίζει βάσιμα, πλέον, στη σωτηρία, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που έχασαν σημαντικό έδαφος στη «μάχη» για τα ευρωπαϊκά «εισιτήρια» της επόμενης περιόδου.

Ο Έλληνας διεθνής στράικερ ισοφάρισε προσωρινά στο 81ο λεπτό το γκολ που είχε πετύχει για τους γηπεδούχους ο Καστάνεερ στο 51΄. Τέσσερα λεπτά πριν από το 90΄ ο Ρεντάν έδωσε «φιλί… ζωής» στην Τσβόλε.

Στην ενδεκάδα της Άλκμααρ βρέθηκε σε ολόκληρη της διάρκεια της αναμέτρησης και ο Παντελής Χατζηδιάκος.

Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής της Eredivisie και η βαθμολογία, έχουν ως εξής:

Γκόου Αχεντ-Βίλεμ          4-0
Ουτρέχτη-Φορτούνα Σιτάρντ  1-1
Αγιαξ-Σπάρτα Ρότερνταμ     2-1
Ναϊμέγκεν-Τβέντε           0-2
Χέρενφεν-Γκρόνινγκεν       3-1
Αϊντχόφεν-Βααλβάϊκ         2-0
Φίτεσε-Καμπούρ             1-0
Χεράκλες-Φέγενορντ         1-4