Υπέγραψε την πρόκριση του Μεξικού στα ημιτελικά ο Πινέδα  (2-0)

Υπέγραψε την πρόκριση του Μεξικού στα ημιτελικά ο Πινέδα (2-0)

Το Μεξικό επικράτησε με 2-0 της Κόστα Ρίκα και προκρίθηκε στα ημιτελικά. Σκόραρε ο Πινέδα.

Με τον Ορμπελίν Πινέδα να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα, το Μεξικό τσέκαρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Gold Cup!

Οι Μεξικανοί επικράτησαν με 2-0 της Κόστα Ρίκα και ο άσος της ΑΕΚ ήταν αυτός που άνοιξε τον δρόμο για την πρόκριση στην τετράδα της διοργάνωσης.

Σε  ακόμη ένα ματς, ο Πινέδα ξεκίνησε βασικός και με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 51ο λεπτό, έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση.

Στο 84ο λεπτό, ο παίκτης της Ενωσης πέρασε στον πάγκο, με το Μεξικό να βρίσκει και δεύτερο γκολ (Σάντσες), δύο λεπτά αργότερα.

Ο αντίπαλος στα ημιτελικά θα προκύψει από αυριανό παιχνίδι ανάμεσα στη Τζαμάικα και τη Γουατεμάλα.