Λιθουανία – Πορτογαλία 1-5

Έχοντας τον Κριστιάνο Ρονάλντο σε «δαιμονισμένη» κατάσταση (4 γκολ) η Πορτογαλία επικράτησε εκτός έδρας με 5-1 της Λιθουανίας, φτάνοντας στην 2η συνεχόμενη νίκη της στον 2ο όμιλο. Με νίκες συνέχισαν οι Γαλλία και Τουρκία επί των Ανδόρα και Μολδαβία αντίστοιχα.

Τρομάζει κόσμο αυτή η Πορτογαλία και αυτός ο Κριστιάνο Ρονάλντο! Ο 34χρονος άσος πήρε από το χέρι την εθνική του ομάδα και πετυχαίνοντας 4 γκολ την οδήγησε στην εκτός έδρας νίκη με 5-1 επί της Λιθουανίας.

Ο Πορτογάλος σταρ άνοιξε το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, με τον Αντριουσκεβίσιους να ισοφαρίζει στο 28′. Ο Ρονάλντο συνέχισε το… βιολί του και στο 62′ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, ενώ τρία λεπτά αργότερα έκανε το 1-3!

Στο 76′ σκόραρε για το 1-4 ολοκληρώνοντας το προσωπικό του καρέ των γκολ, με τον Καρβάλιο στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων να διαμορφώνει το τελικό 1-5.

Με εκτός έδρας νίκη προχώρησε και η Σερβία, η οποία επικράτησε με 3-1 του Λουξεμβούργου και συνεχίζει να διατηρεί τις ελπίδες της για πρόκριση στα τελικά του Euro 2020.

Το σκορ για τους Βαλκάνιους άνοιξε ο Μίτροβιτς στο 36ο λεπτό, ενώ ο Ράντονιτς στο 55′ έκανε το 0-2. Οι γηπεδούχοι μείωσαν προσωρινά σε 1-2 στο 66′ με τον Τούρπελ, με τον Μίτροβιτς να σκοράρει στο 78′ το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και να διαμορφώνει το τελικό 1-3.

2ος Όμιλος

Αποτελέσματα

(28’ Αντριουσκεβίσιους / 7’ πεν., 62’, 65’, 76’ Κριστιάνο Ρονάλντο, 92′ Καρβάλιο)

Λουξεμβούργο – Σερβία 1-3

(66’ Τουρπέλ / 36’, 78′ Μίτροβιτς, 55’ Ράντονιτς)

Βαθμολογία

Ουκρανία (5) 13

Πορτογαλία (4) 8

Σερβία (5) 7

Λουξεμβούργο (5) 4

Λιθουανία (5) 1

Με άνετες νίκες συνέχισαν στον 8ο όμιλο οι πρωτοπόρες Γαλλία και Τουρκία. Η μεν ομάδα Ντιντιέ Ντεσάμπ επικράτησε εντός έδρας της Ανδόρας με 3-0 χάρη στα γκολ των Κομάν (18′), Λενγκλέ (52′) και Μπεν Γιεντέρ (90+1′), η δε Τουρκία πέρασε από την έδρα της Μολδαβίας με 4-0, με σκόρερ τους Τοσούν (37′, 79′), Τούρουτς (57′) και Γιαζίτσι (88′).

Η Αλβανία επικράτησε της Ισλανδίας με 4-2 και την άφησε πίσω στο κυνήγι της πρόκρισης, διατηρώντας η ίδια τις όποιες ελπίδες για να βρεθεί στην τελική φάση του Euro 2020.