Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ζόρια 3-2: Φουλ για πρόκριση και πρωτιά οι Ισραηλινοί

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε με 3-2 τη Ζόρια και έκανε μεγάλο βήμα για πρόκριση αλλά και πρωτιά στον όμιλο.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ έκανε το πλέον αποφασιστικό βήμα όχι μόνο για να συνεχίσει την ευρωπαϊκή της πορεία στα νοκ άουτ του Europa Conference League, αλλά και για την πρωτιά του 2ου ομίλου, μετά τη σημερινή της νίκη με 3-2 επί της Ζόρια Λουχάνσκ σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου.

Στο ουδέτερο γήπεδο TSC Arena της Μπάτσκα Τόπολα, οι Ισραηλινοί κατάφεραν ν΄ ανοίξουν το σκορ με τον Ζάχαβι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και να «κλειδώσουν» επί της ουσίας το «τρίποντο» στο ξεκίνημα του β΄ μέρους με τα δύο γκολ του απόλυτου πρωταγωνιστή τους στον αγώνα, Ντορ Πέρετς.

Επαναπαύθηκαν, πάντως, μετά το 3-0, γεγονός που επέτρεψε στους Ουκρανούς να μειώσουν, αρχικά με τον Γκερέρο στο 71ο λεπτό και στο 88΄ ακόμη περισσότερο με τον Γκόρμπαχ, χωρίς να καταφέρουν τίποτα περισσότερο.