Πρόκριση στους «16» για Πόρτο ,Λειψία και Σεβίλλη (vids)

Έπειτα από ένα χορταστικό παιχνίδι Λάτσιο και Πόρτο αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2 αποτέλεσμα που χάρισε την πρόκριση στους «δράκους».Φοβερή και τρομερή Λειψία «άλωσε» την έδρας της Σοσιεδάδ με το επιβλητικό 3-1 και προκρίθηκε πανηγυρικά στους «16». «Γλυκιά» ήττα για την Σεβίλλη στο Ζάγκρεμπ απέναντι στην Ντιναμό.

Λάτσιο – Πόρτο 2-2

Ένα ζευγάρι στο οποίο κυριάρχησαν οι ανατροπές. Λάτσιο και Πόρτο μας χάρισαν ακόμη ένα χορταστικό παιχνίδι, με τους Πορτογάλους να είναι αυτοί που τελικά πανηγύρισαν την πρόκριση στην επόμενη φάση μετά το τελικό 2-2. Ο Τσίρο Ιμμόμπιλε άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 19′, με τον Μεχντί Ταρέμι δέκα λεπτά αργότερα να φέρνει το ματς στα ίσα από το σημείο του πέναλτι.

Το γκολ σόκαρε τους παίκτες του Μαουρίτσιο Σάρι και εκτόξευσε την ψυχολογία εκείνων του Σέρζιο Κονσεϊσάο, που ήταν καλύτεροι στη συνέχεια του αγώνα και βρήκαν το καθοριστικό γκολ με τον Ματέους Ουρίμπε στο 68′. Στις καθυστερήσεις ο Ντανίλο Κατάλντι ισοφάρισε για τους γηπεδούχους, αλλά πλέον ήταν αργά.

Σοσιεδάδ – Λειψία 1-3

Το 2-2 της Γερμανίας είχε αφήσει ανοιχτούς λογαριασμούς, όμως οι παίκτες του Ντομένικο Τεντέσκο βρέθηκαν σε καλό βράδυ και είχαν το πάνω χέρι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Στο 39′ ο Γουίλι Όρμπαν τους έδωσε προβάδισμα έπειτα από την αποτυχία του Αντρέ Σίλβα να σκοράρει με πέναλτι και ο Πορτογάλος… διόρθωσε το λάθος του με γκολ στο 59′. Έξι λεπτά αργότερα οι Βάσκοι μείωσαν με τον Μαρτίν Θουμπιμέντι (και παρέμβαση VAR), αλλά ο Εμίλ Φόρσμπεργκ με πέναλτι στο τέλος εξαφάνισε κάθε ελπίδα ανατροπής.