Europa League: Άνετη νίκη για τη Ρόμα (3-0) – Άντεξε στην πίεση η Μπέτις (3-2) (vids)

Η Ρόμα «καθάρισε» στο δεύτερο ημίχρονο και πέτυχε την πρώτη της νίκη στους ομίλους απέναντι στην Ελσίνκι με 3-0, ενώ η Μπέτις έκανε το 2/2 νικώντας τη Λουντογκόρετς με 3-2. Αναλυτικά η δράση του Europa League.

Η δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Europa League ολοκληρώθηκε, με τις νίκες της Ρόμα επί της Ελσίνκι (3-0) και της Μπέτις απέναντι στη Λουντογκόρετς (3-2) να ξεχωρίζουν. Έσωσε το βαθμό στις καθυστερήσεις η Φενέρμπαχτσε στην έδρα της Ρεν (2-2).

Ρόμα – Ελσίνκι 3-0

Η ήττα από τη Λουντογκόρετς την πρώτη αγωνιστική έβαζε παραπάνω πίεση στους ώμους των παικτών του Ζοσέ Μουρίνιο, που μέσα σε 20′ λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο «καθάρισαν» την μπουγάδα, εκμεταλλευόμενοι και την αποβολή του Τένιο στο 15′. Ο Πορτογάλος προπονητής έριξε στο ματς τον Ντιμπάλα στην ανάπαυλα και στο 47′ ο Αργεντινός έκανε το 1-0 με πανέμορφο διαγώνιο σουτ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Πελεγκρίνι έπειτα από καραμπόλα διπλασίασε τα τέρματα των «τζιαλορόσι» για να έρθει στο 68′ ο Μπελότι και να γράψει το τελικό 3-0.

Μπέτις – Λουντογκόρετς 3-2

Για τον ίδιο όμιλο η Μπέτις υποδέχτηκε στην Ανδαλουσία τη Λουντογκόρετς σε ένα ματς με πολύ καλό ρυθμό και χορταστικό θέαμα. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 25′ με τον Λουίς Ενρίκε, ενώ στο 40′ ο Χοακίν έδωσε προβάδισμα νίκης στην ομάδα του. Οι Βούλγαροι μείωσαν στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου με τον Ντεσπότοβ και ξαναμπήκαν το ματς. Στο 59΄ο Κανάλες έκανε το 3-1 ενώ στο 75′ ο Ρικ έφερε και πάλι την ομάδα του σε απόσταση ενός γκολ, με το 3-2 ωστόσο να παραμένει μέχρι το τέλος.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στη ζώνη των 22:00 των αγώνων του Europa League: